Egzamin gimnazjalny 2015. Informacje podstawowe: terminy, zasady, wyniki
Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części. Pierwsza z nich - część humanistyczna - odbędzie się już 21 kwietnia.
2015-04-09, 11:16
O godz. 9 rozpocznie się test z historii i wiedzy o społeczeństwie, a o godz. 11 uczniowie przystąpią do rozwiązywania zadań z języka polskiego. W sumie cała część pierwsza egzaminu będzie trwała 150 minut (język polski - 90 minut, historia i wos - 60 minut).
22 kwietnia gimnazjaliści zmierzą się z częścią matematyczno-przyrodniczą. O godz. 9 zdający rozpoczną pisanie egzaminu z przedmiotów przyrodniczych, a o godz. 11 zaczną rozwiązywać zadania z matematyki. W sumie cała część druga będzie trwała 150 minut (matematyka - 90 minut, przedmioty przyrodnicze - 60 minut).
Test z języka obcego zaplanowano na 23 kwietnia. O godz. 9 abiturienci przystąpią do egzaminu na poziomie podstawowym, zaś o godz. 11 - na poziomie rozszerzonym. Egzamin z języka obcego, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, trwa 60 minut.
Egzamin można napisać z następujących języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.
Do egzaminu z języka obcego na poziomie podstawowym ma obowiązek przystąpić każdy gimnazjalista. Egzamin na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko dla uczniów, którzy na egzaminie wybrali język, którego uczyli się również w szkole podstawowej. Mogą do niego przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić poziom swoich umiejętności językowych.
* Uczniowie szkół lub oddziałów, w których zajęcia są prowadzone w języku mniejszości narodowej, języku mniejszości etnicznej lub języku regionalnym, rozwiązują zadania z historii i wos, przedmiotów przyrodniczych i matematyki w języku polskim albo w języku danej mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub w języku regionalnym. Stosowną deklarację prawni opiekunowie ucznia powinni złożyć do 30 września.
* Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, niedostosowani społecznie oraz zagrożeni niedostosowaniem społecznym, przystępują do egzaminu gimnazjalnego w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb.
Egzaminu nie można nie zdać
Egzamin gimnazjalny ma formę pisemną. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać.
Zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie, przedmiotów przyrodniczych i języka obcego na poziomie podstawowym mają formę zamkniętą. W arkuszu egzaminacyjnym z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie rozszerzonym oprócz zadań zamkniętych znajdują się również zadania otwarte.
Każdy arkusz egzaminacyjny zawiera kartę odpowiedzi, w której uczeń zaznacza odpowiedzi do zadań zamkniętych. Rozwiązania zadań otwartych zapisuje się w miejscu do tego przeznaczonym na kartach rozwiązań zadań otwartych.
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku części drugiej z zakresu matematyki również przybory do rysowania: ołówek, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz.
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
* Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej lub laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem gimnazjalnym jest zwolniony z danego zakresu odpowiedniej części egzaminu, a w przypadku języka obcego z trzeciej części tego egzaminu.
Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z danego zakresu lub z części trzeciej egzaminu na poziomie podstawowym i rozszerzonym najwyższego wyniku.
Wyniki na zakończenie roku szkolnego
Okręgowa komisja egzaminacyjna przekaże do szkół zaświadczenia z egzaminu gimnazjalnego, który odbył się w kwietniu i czerwcu 19 czerwca. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla każdego zakresu/poziomu egzaminu gimnazjalnego, do którego uczeń przystąpił.
Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń zdobył za zadania z danego zakresu/poziomu. Wynik centylowy to odsetek liczby gimnazjalistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z danego zakresu/poziomu wynik taki sam lub niższy niż zdający.
Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78 proc. punktów możliwych do zdobycia (wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało 73 proc. wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało 27 proc. zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami uczniów w całym kraju.
Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.
Terminy dodatkowe
Podane na początku tekstu daty są jednocześnie terminami dodatkowymi egzaminu gimnazjalnego w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym.
Dodatkowy termin egzaminu gimnazjalnego dla osób, które powinny podejść do niego w kwietniu, ale z jakiejś przyczyny tego nie zrobiły, wyznaczono na dni: 1 czerwca (część humanistyczna), 2 czerwca (część matematyczno-przyrodnicza) i 3 czerwca (język obcy).
CKE, kk
REKLAMA