Egzamin gimnazjalny 2015. Co było na teście z historii i wos? Uczniowie zdradzają pytania

Uczniowie trzecich klas gimnazjów rozpoczęli we wtorek egzaminacyjny maraton. O godz. 9 przystąpili do testu z historii i wiedzy o społeczeństwie.

2015-04-21, 15:23

Egzamin gimnazjalny 2015. Co było na teście z historii i wos? Uczniowie zdradzają pytania
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Gimnazjaliści opowiadają, z jakimi zadaniami z historii musieli się zmierzyć (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Gimnazjaliści mieli godzinę na rozwiązanie zadań (dyslektycy - 80 minut). Egzamin gimnazjalny ma formę pisemną. Zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie miały wyłącznie formę zamkniętą, uczeń musiał wybrać prawidłową odpowiedź spośród podanych.
Jakie zadania pojawiły się w arkuszu?
Uczniowie, z którymi rozmawiał reporter Informacyjnej Agencji Radiowej Kamil Szwarbuła, ocenili, że test był bardzo łatwy. Większość pytań dotyczyła zamieszczonych w arkuszu tekstów źródłowych. Wystarczyło przeczytać je ze zrozumieniem, by bez problemu odpowiedzieć na pytania. - Egzamin był bardziej na logiczne myślenie niż na jakąkolwiek wiedzę - stwierdziła jedna z uczennic.
Zdania z historii dotyczyły głównie dwóch epok: starożytności i średniowiecza. Wśród zadań pojawiło się polecenie, by zaznaczyć na mapie Babilon. Uczniowie musieli też uporządkować zamieszczone w arkuszu budowle od tej, która powstała najwcześniej do tej, która została wzniesiona najpóźniej. Pojawił się Mieszko I i Bolesław Chrobry. Było też powstanie styczniowe i listopadowe.
Również zadania z wiedzy o społeczeństwie opierały się głównie na załączonych tekstach i wykresach. Dotyczyły m.in. Unii Europejskiej i wprowadzenia euro w Polsce, pojęcia i funkcji samorządu oraz prawodawstwa.
Arkusze z zadaniami będzie można znaleźć we wtorek na portalu PolskieRadio.pl. Arkusz z histori i wos pojawi się ok. godz. 13, a arkusz z języka polskiego - ok. godz. 16.
Po przerwie, o godz. 11, rozpocznie się egzamin z języka polskiego.
JĘZYK POLSKI - informacje, zadania, odpowiedzi>>>

x-news.pl, TVN24
Trzydniowy maraton
W środę gimnazjaliści zmierzą się z częścią matematyczno-przyrodniczą. O godz. 9 zdający rozpoczną pisanie egzaminu z przedmiotów przyrodniczych, a o godz. 11 zaczną rozwiązywać zadania z matematyki.
Test z języka obcego zaplanowano na czwartek. O godz. 9 abiturienci przystąpią do egzaminu na poziomie podstawowym, zaś o godz.11 - na poziomie rozszerzonym.
Egzamin można napisać z następujących języków: angielskiego, ‎francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego. Uczeń może ‎wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.‎
Do egzaminu z języka obcego na poziomie podstawowym ma obowiązek ‎przystąpić każdy gimnazjalista. Egzamin na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko ‎dla uczniów, którzy na egzaminie wybrali język, którego uczyli się również w szkole ‎podstawowej. Mogą do niego przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić ‎poziom swoich umiejętności językowych.
Wynik ma znaczenie
Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego jest warunkiem ukończenia ‎gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać*. Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie trzeciej klasy, to i tak ukończy gimnazjum.
Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisać w drugim terminie - 1, 2 i 3 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz.
Wyniki egzaminu uczniowie poznają 19 czerwca. Powtórka egzaminu gimnazjalnego, w celu poprawy wyniku, nie jest możliwa.
Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Podczas postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę wyniki ucznia uzyskane na zakończenie nauki w gimnazjum (odnotowane na świadectwie, potwierdzone zaświadczeniem o wynikach egzaminu gimnazjalnego oraz stosownymi zaświadczeniami).
* Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej lub laureatem konkursu ‎przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, organizowanych ‎z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem gimnazjalnym jest zwolniony ‎z danego zakresu odpowiedniej części egzaminu, a w przypadku języka obcego z trzeciej części tego egzaminu.
Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem ‎z danego zakresu lub z części trzeciej egzaminu na poziomie podstawowym i ‎rozszerzonym najwyższego wyniku.‎
CKE, PAP, IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej