Egzamin gimnazjalny 2015. Nowy sposób sprawdzania prac z matematyki

W tym roku po raz pierwszy rozwiązania zadań otwartych z matematyki zostaną ocenione z wykorzystaniem elektronicznego systemu oceniana.

2015-04-22, 10:15

Egzamin gimnazjalny 2015. Nowy sposób sprawdzania prac z matematyki
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Nowy sposób sprawdzania egzaminu z matematyki. Relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Akcja dotyczy uczniów z gimnazjów z terenu czterech okręgowych komisji egzaminacyjnych: w Jaworznie, w Krakowie, w Łodzi i we Wrocławiu (czyli z województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego i opolskiego).
Uczniowie, którzy będą e-oceniani podczas egzaminu - podobnie jak to miało miejsce w latach poprzednich - będą zapisywać rozwiązania zadań otwartych na wyznaczonych stronach w arkuszu egzaminacyjnym. Po egzaminie jednak - odmiennie od tego, jak egzaminatorzy pracowali wcześniej - w tym roku rozwiązania zadań nie trafią do nich w wersji papierowej.
Rozwiązania zadań otwartych zostaną zeskanowane w komisji okręgowej, a egzaminatorzy będą oceniali poprawność rozwiązań, korzystając ze skanów i specjalnego oprogramowania na ekranie komputera. W związku z tym bardzo ważne jest, aby uczniowie zapisywali rozwiązania zadań wyraźnie czarnym tuszem lub atramentem.
Przed wprowadzeniem elektronicznego systemu oceniania przeprowadzono dwa pilotaże systemu e-oceniania (w 2012 roku i 2013 roku), a w marcu 2015 roku odbyła się sesja próbna. Wzięli w niej udział wszyscy ci egzaminatorzy, którzy będą oceniać rozwiązania zadań z matematyki tegorocznych gimnazjalistów.
Maraton z egzaminami
Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części. Pierwsza z nich - część humanistyczna - rozpoczęła się we wtorek o godz. 9 testem z historii i wiedzy o społeczeństwie. O godz. 11 tego samego dnia uczniowie przystąpili do rozwiązywania zadań z języka polskiego. W sumie cała część pierwsza egzaminu trwała 150 minut (język polski - 90 minut, historia i wos - 60 minut*).
HISTORIA I WOS - OPINIE UCZNIÓW>>>
HISTORIA I WOS - ARKUSZE>>>
JĘZYK POLSKI - OPINIE UCZNIÓW>>>
JĘZYK POLSKI - ARKUSZE>>>
W środę gimnazjaliści zmierzyli się z częścią matematyczno-przyrodniczą. O godz. 9 zdający rozpoczęli pisanie egzaminu z przedmiotów przyrodniczych, a o godz. 11 z matematyki. W sumie cała część druga trwała 150 minut (matematyka - 90 minut, przedmioty przyrodnicze - 60 minut*).
PRZEDMIOTY PRZYRODNICZE - OPINIE UCZNIÓW>>>
PRZEDMIOTY PRZYRODNICZE - ARKUSZE>>>
MATEMATYKA - OPINIE UCZNIÓW>>>
MATEMATYKA - ARKUSZE>>>

Test z języka obcego zaplanowano na czwartek. O godz. 9 abiturienci przystąpią do egzaminu na poziomie podstawowym, zaś o godz. 11 - na poziomie rozszerzonym. Egzamin z języka obcego, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, trwa 60 minut*.
Egzamin można napisać z następujących języków: angielskiego, ‎francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego. Uczeń może ‎wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.‎
Do egzaminu z języka obcego na poziomie podstawowym ma obowiązek ‎przystąpić każdy gimnazjalista. Egzamin na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko ‎dla uczniów, którzy na egzaminie wybrali język, którego uczyli się również w szkole ‎podstawowej. Mogą do niego przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli zechcą sprawdzić ‎poziom swoich umiejętności językowych.
* Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, ‎niedostosowani społecznie oraz zagrożeni niedostosowaniem społecznym, przystępują do ‎egzaminu gimnazjalnego w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb.
Wynik ma znaczenie
Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego jest warunkiem ukończenia ‎gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać*. Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie trzeciej klasy, to i tak ukończy gimnazjum.
Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisać w drugim terminie - 1, 2 i 3 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz.
Wyniki egzaminu uczniowie poznają w 19 czerwca. Powtórka egzaminu gimnazjalnego, w celu poprawy wyniku, nie jest możliwa.
Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Podczas postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę wyniki ucznia uzyskane na zakończenie nauki w gimnazjum (odnotowane na świadectwie, potwierdzone zaświadczeniem o wynikach egzaminu gimnazjalnego oraz stosownymi zaświadczeniami).
* Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej lub laureatem konkursu ‎przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, organizowanych ‎z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem gimnazjalnym jest zwolniony ‎z danego zakresu odpowiedniej części egzaminu, a w przypadku języka obcego z trzeciej części tego egzaminu.
Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem ‎z danego zakresu lub z części trzeciej egzaminu na poziomie podstawowym i ‎rozszerzonym najwyższego wyniku.‎
CKE, PAP, IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej