Egzamin gimnazjalny 2015. Egzamin z języków obcych: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, włoskiego - pytania, arkusze
Ponad 360 tys. uczniów klas trzecich gimnazjów w całym kraju napisało w czwartek egzamin gimnazjalny z języka obcego. Najwięcej zdających wybrało język angielski.
2015-04-23, 15:35
Posłuchaj
O godz. 9 abiturienci przystąpili do egzaminu na poziomie podstawowym. Egzamin na poziomie rozszerzonym rozpoczął się o godz. 11. Egzamin z języka obcego, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, trwał 60 minut*.
Test można było napisać z następujących języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego. Uczeń mógł wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.
JĘZYK ANGIELSKI - ARKUSZE
JĘZYK FRANCUSKI - ARKUSZE
JĘZYK HISZPAŃSKI - ARKUSZE
JĘZYK NIEMIECKI - ARKUSZE
JĘZYK ROSYJSKI - ARKUSZE
JĘZYK WŁOSKI - ARKUSZE
Ok. godz. 16 na stronie PolskieRadio.pl opublikujemy arkusze z poziomu rozszerzonego.
Do egzaminu z języka obcego na poziomie podstawowym miał obowiązek przystąpić każdy gimnazjalista. Egzamin na poziomie rozszerzonym był obowiązkowy tylko dla uczniów, którzy na egzaminie wybrali język, którego uczyli się również w szkole podstawowej. Mogli do niego przystąpić także pozostali gimnazjaliści, jeśli chcieli sprawdzić poziom swoich umiejętności językowych.
Największa grupa gimnazjalistów - 85 proc. - przystąpiła do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a 80 proc. zdających napisało również egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym.
Drugim najczęściej wybieranym językiem był język niemiecki. Do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym przystąpiło 12 proc. gimnazjalistów, a do egzaminu na poziomie rozszerzonym - prawie 4 proc. Pozostałe języki wybrało mniej niż po jednym procencie uczniów.
Jak wygląda egzamin, co można zabrać ze sobą?
Egzamin gimnazjalny miał formę pisemną. Zadania z języka obcego na poziomie podstawowym miały formę zamkniętą (uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych). W arkuszu egzaminacyjnym z języka obcego na poziomie rozszerzonym oprócz zadań zamkniętych znalazły się również zadania otwarte (uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).
Każdy arkusz egzaminacyjny zawierał kartę odpowiedzi, w której uczeń zaznaczał odpowiedzi do zadań zamkniętych. Rozwiązania zadań otwartych zapisuje się w miejscu do tego przeznaczonym na kartach rozwiązań zadań otwartych.
Egzaminacyjny maraton - część humanistyczna i matematyczno-przyrodnicza
Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części. Pierwsza z nich - część humanistyczna - rozpoczęła się we wtorek o godz. 9 testem z historii i wiedzy o społeczeństwie. O godz. 11 tego samego dnia uczniowie przystąpili do rozwiązywania zadań z języka polskiego. W sumie cała część pierwsza egzaminu trwała 150 minut (język polski - 90 minut, historia i wos - 60 minut*).
HISTORIA I WOS - OPINIE UCZNIÓW>>>
HISTORIA I WOS - ARKUSZE>>>
JĘZYK POLSKI - OPINIE UCZNIÓW>>>
JĘZYK POLSKI - ARKUSZE>>>
W środę gimnazjaliści zmierzyli się z częścią matematyczno-przyrodniczą. O godz. 9 zdający rozpoczęli pisanie egzaminu z przedmiotów przyrodniczych, a o godz. 11 zaczęli rozwiązywać zadania z matematyki. W sumie cała część druga trwała 150 minut (matematyka - 90 minut, przedmioty przyrodnicze - 60 minut*).
PRZEDMIOTY PRZYRODNICZE - OPINIE UCZNIÓW>>>
PRZEDMIOTY PRZYRODNICZE - ARKUSZE>>>
MATEMATYKA - OPINIE UCZNIÓW>>>
MATEMATYKA - ARKUSZE>>>
Egzaminu nie można nie zdać, ale jego wynik jest ważny
Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać*. Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie trzeciej klasy, to i tak ukończy gimnazjum.
Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisać w drugim terminie - 1, 2 i 3 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz.
Wyniki egzaminu uczniowie poznają w 19 czerwca. Powtórka egzaminu gimnazjalnego, w celu poprawy wyniku, nie jest możliwa.
Wynik egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Podczas postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę wyniki ucznia uzyskane na zakończenie nauki w gimnazjum (odnotowane na świadectwie, potwierdzone zaświadczeniem o wynikach egzaminu gimnazjalnego oraz stosownymi zaświadczeniami).
* Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej lub laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem gimnazjalnym jest zwolniony z danego zakresu odpowiedniej części egzaminu, a w przypadku języka obcego z trzeciej części tego egzaminu.
Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z danego zakresu lub z części trzeciej egzaminu na poziomie podstawowym i rozszerzonym najwyższego wyniku.
* Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, niedostosowani społecznie oraz zagrożeni niedostosowaniem społecznym, przystępują do egzaminu gimnazjalnego w warunkach i/lub formach dostosowanych do ich potrzeb.
PAP, CKE, IAR, kk
REKLAMA