Wybuch rakiety z zaopatrzeniem dla stacji kosmicznej. Rosjanie chcą pomóc
Niepowodzeniem zakończyło się wystrzelenie bezzałogowego statku kosmicznego Dragon z przylądka Canaveral na Florydzie. Według NASA, rakieta Falcon 9, która wynosiła Dragona na orbitę okołoziemską eksplodowała w trzeciej minucie lotu.
2015-06-28, 22:22
Posłuchaj
Katastrofa bezzałogowego statku kosmicznego Dragon. Szczegóły w relacji Rafała Motriuka/IAR
Dodaj do playlisty
Start odbył się normalnie, pierwsze sekundy lotu też przebiegły bez zakłóceń. Ale po 2 minutach i 21 sekundach, gdy rakieta znajdowała się na wysokości 40 kilometrów i leciała z prędkością 4600 km/h, doszło do eksplozji. Pojazd cargo SpaceX oraz rakieta Falcon zostały doszczętnie zniszczone. Ich szczątki spadły do Atlantyku.
Dragon wiózł na Międzynarodową Stację Kosmiczną sprzęt i zapasy, w tym warzywny ogródek i systemy do monitorowania bakterii, badania meteorów czy analizy fragmentów ludzkich genów. Do Stacji miał dokować we wtorek.
Była to siódma tego typu misja nadzorowana przez prywatną firmę Space X. Jej eksperci sprawdzają teraz, dlaczego Dragon rozpadł się w powietrzu.
Pomoc zaoferowali już Rosjanie. Natychmiast po otrzymaniu informacji o katastrofie, Rosyjska Agencja Kosmiczna zaproponowała Amerykanom miejsce w ładowniach swojego statku "Progress", który ma lecieć na Stację w przyszłym tygodniu. Dowodzący lotami Władimir Sołowiow twierdzi, że miejsca jest co prawda niewiele, ale jakoś da się upchnąć rosyjskie i amerykańskie pakunki. Przypomniał też, że niedawno podobny los spotkał rosyjski statek dostawczy. Według Sołowiowa żadna z tych katastrof nie wpłynie na jakość pracy i bezpieczeństwo kosmonautów, bowiem w obu segmentach stacji zarówno rosyjskim, jak i amerykańskim są wystarczające zapasy: powietrza, jedzenia, wody i paliwa.
REKLAMA
CNN Newosurce/x-news
Wraz z definitywnym wycofaniem ze służby amerykańskich wahadłowców, NASA została pozbawiona własnych środków zaopatrywania ISS.
Amerykańska Agencja Kosmiczna podpisała porozumienie z firmą SpaceX, która zrealizuje do 2016 roku łącznie 12 lotów dostawczych kapsuł Dragon na ISS. Kontrakt opiewa na kwotę 1,6 mld dolarów. SpaceX posługuje się własnymi rakietami nośnymi Falcon 9.
REKLAMA
IAR/iz
REKLAMA