X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szczytno czy Ortelsburg? Polski dworzec PKP z niemiecką nazwą

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 12:32
Dworcowy powrót do przeszłości. W Szczytnie niedawno wyremontowano zabytkowy dworzec. Na jednej z jego ścian szczytowych odnowiono napis z niemiecką nazwą miasta - Ortelsburg. Na budynku nie ma natomiast nazwy polskiej.
Audio
  • Mieszkańcy Szczytna podchodzą do sprawy spokojnie (Radio Olsztyn/IAR)
  • Krzysztof Piekarski, dyrektor regionalny ds. eksploatacji nieruchomości PKP S.A., mówi, że kolejarze myślą gdzie umieścić na budynku dworca polską nazwę (PR Olsztyn/IAR)
W Szczytnie, na ścianie zabytkowego dworca, odnowiono napis z niemiecką nazwą miasta
W Szczytnie, na ścianie zabytkowego dworca, odnowiono napis z niemiecką nazwą miastaFoto: Andrzej Piedziewicz/Radio Olsztyn

To wywołało oburzenie posła Arkadiusza Czartoryskiego, który w popularnym serwisie społecznościowym określił rzecz mianem „skandalu”.

Mieszkańcy Szczytna podchodzą do sprawy spokojniej - choć przyznają, że polska nazwa powinna się pojawić. - Historia jakaś w tym jest. Nie jest to skandal - mówią.

Krzysztof Piekarski, dyrektor regionalny ds. eksploatacji nieruchomości PKP S.A., odpowiada, że kolejarze myślą gdzie umieścić na budynku dworca polską nazwę, ale nie jest to proste. - Budynek ma podcień zrobiony, na którym napisu nie będzie widać, a powyżej jest dosyć gęsta zabudowa okienna. Rozmawiamy z konserwatorem gdzie, i jak można umieścić napis -mówi Krzysztof Piekarski.

Na froncie budynku znajduje się napis „Dworzec PKP”, a na peronach są nowe tablice, na których widnieje już wyłącznie polska nazwa stacji - Szczytno.

Budynek dworca w Szczytnie został wpisany do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Wzniesiono go około 1883 roku. PKP niedawno postanowiły odtworzyć pierwotny wygląd obiektu, w tym wyeksponować ceglaną elewację, która na przestrzeni lat została zamalowana bądź pokryta tynkiem.

IAR, Radio Olsztyn, kh