Rząd wskazał lokalizację Muzeum Historii Polski. To warszawska Cytadela

Muzeum Historii Polski powstanie w warszawskiej Cytadeli. Taką decyzję podjął rząd.

2015-07-21, 16:08

Rząd wskazał lokalizację Muzeum Historii Polski. To warszawska Cytadela
Warszawska Cytadela po powstaniu listopadowym była symbolem carskiego ucisku. Teraz powstanie tu m.in. Muzeum Historii Polski. Foto: Deposit Photos

Posłuchaj

Minister kultury Małgorzata Omilanowska: nieziszczone plany wreszcie znajdują szczęśliwy finał (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Premier Ewa Kopacz powiedziała po posiedzeniu gabinetu, że rząd przyjął wieloletni program finansowania budowy muzeum, opiewający na 310 milionów złotych. Muzeum ma zostać otwarte w 2018 roku, w stulecie odzyskania niepodległości.

Premier dodała, że w Cytadeli znajdzie się także nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. - 17 września tego roku na terenach warszawskiej Cytadeli zostanie również otwarte Muzeum Katyńskie - zapowiedział z kolei minister obrony Tomasz Siemoniak.

Łącznie zatem w 2018 roku na Cytadeli będą działać cztery muzea, ponieważ obecnie jest tam już Muzeum X Pawilonu.

Ważne miejsce na muzealnej mapie Polski

REKLAMA

- W moim rozumieniu historia Polski to w dużej mierze historia oręża polskiego, więc bardzo dobrze, że te dwie placówki znajdą się tak blisko siebie i potencjalne tysiące, miliony zwiedzających, chcące zapoznać się z historią Polski, będą mogły w tym samym miejscu poznać historię Wojska Polskiego - powiedział szef MON.


Jak dodał, "Cytadela Muzeów" będzie nowym, ważnym miejscem na muzealnej mapie Polski, które koniecznie trzeba będzie odwiedzić.
Symboliczne - zdaniem Siemoniaka - jest to, że muzea znajdą się w Cytadeli, czyli w miejscu zbudowanym przez rosyjskiego zaborcę po powstaniu listopadowym, by - jak powiedział wicepremier - "gnębić Polaków". - Dzisiaj, tymi decyzjami, które zostały podjęte, będzie to miejsce polskiej dumy - powiedział Siemoniak.

"Trzeba było przeciąż myślenie życzeniowe"

Minister kultury Małgorzata Omilanowska podkreśliła swą radość z tego, że Muzeum Historii Polski wreszcie powstanie. Podziękowała przy tym premier Ewie Kopacz za decyzję o budowie muzeum, członkom rządu za jej jednomyślne poparcie, a także dyrektorowi i pracownikom Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego.

Powołane w 2006 r. Muzeum Historii Polski do tej pory nie ma stałej siedziby. Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 r. Zgodnie z jego werdyktem, gmach miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt inwestycji oszacowano na 350 mln zł. Problemem okazało się jednak m.in. finansowanie tego projektu.
- Ambitny pomysł budowania nad Trasą Łazienkowską muzeum, wizjonerski projekt, niezwykłej jakości nie mógł być realizowany, bo po prostu nas na tak wielką i karkołomną inwestycję, jak się okazało w 2007 r., nie stać. Znaleźliśmy się w rodzaju pata, który kazał z jednej strony marzyć ciągle o rzeczach wielkich, a z drugiej strony życie powstrzymywało te marzenia - powiedziała Omilanowska.
Dodała, że trzeba było przeciąć to "myślenie życzeniowe i powiedzieć sobie, co tak naprawdę możemy zrobić, żeby mieć Muzeum Historii Polski".

REKLAMA

Wicepremier Siemoniak, minister Omilanowska, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro i dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Zbigniew Wawer po posiedzeniu rządu podpisali list intencyjny w sprawie budowy nowej placówki.

IAR, PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej