Zmarł Jerzy Płażewski, nestor polskiej krytyki filmowej
Jerzy Płażewski, związany na przestrzeni lat m.in. z "Przeglądem Kulturalnym" i miesięcznikiem "Film na świecie", zmarł w wieku 90 lat - poinformowało w Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP).
2015-08-05, 18:10
- Od ponad sześciu dekad towarzyszył widzom w poznawaniu świata filmu jako krytyk i historyk - podkreśliło SFP, do którego przez wiele lat należał Płażewski.
Jerzy Płażewski urodził się 27 sierpnia 1924 r. w Siedlcach. Był synem Ignacego Płażewskiego, popularyzatora i historyka fotografii, autora "Dziejów fotografii polskiej".
Ukończył studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (1950). Teksty filmowe, m.in. w "Odrodzeniu", publikował już w czasie studiów, a od 1949 r. pracował w tygodniku "Film" i pisał recenzje dla "Życia Literackiego". Od 1952 do 1956 r. był kierownikiem działu filmowego w "Przeglądzie Kulturalnym", a w latach 1956-57 szefem miesięcznika "Film na świecie".
W 1965 r. obronił pracę doktorską z filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Trzy lata później został kierownikiem działu zagranicznego miesięcznika "Kino".
REKLAMA
Od 1971 r. należał do SFP, aktywnie uczestnicząc m.in. w działaniach Koła Piśmiennictwa. Publikował w wydawanym przez SFP "Magazynie Filmowym". Należał ponadto do Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI i do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Autor licznych książek poświęconych kinematografii, np. "Język filmu", "Historia filmu dla każdego". Wielokrotnie zasiadał w jury najważniejszych festiwali filmowych, m.in. w Cannes, Berlinie, San Sebastian, Locarno i Karlowych Warach.
- Dzięki osobistym przyjaźniom z dyrektorami międzynarodowych festiwali był często łącznikiem Polski z kinem światowym - podkreśliło SFP.
PAP, to
REKLAMA
REKLAMA