Odbieranie praw jazdy niezgodne z konstytucją? Wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich

Trybunał Konstytucyjny przyjrzy się nowym przepisom kodeksu drogowego. Chodzi o odbieranie praw jazdy za przekroczenie prędkości. Wniosek do trybunału skierował Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

2015-09-18, 13:35

Odbieranie praw jazdy niezgodne z konstytucją? Wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich
Kierowca, który w terenie zabudowanym, przekroczy dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h traci prawo jazdy. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar o przepisach dotyczących odbierania prawa jazdy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Podważamy kwestię czy pozbawianie automatycznie prawa jazdy w trybie administracyjnym nie narusza zasady dwukrotnego karania za ten sam czyn - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich.

- Nie mamy nic przeciwko sankcji, jako takiej, bo odbieranie prawa jazdy to dopuszczalna sankcja. Uważamy, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest istotną wartością, ale na razie stosowany jest pełen automatyzm w kwestii odbierania praw jazdy - dodaje Adam Bodnar.

TVN24/x-news

Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od 18 maja br., kierowca, który w terenie zabudowanym, przekroczy dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h traci prawo jazdy.

REKLAMA

Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, będzie przedłużony do 6 miesięcy. Jeśli kierowca w tym czasie i tak zdecyduje się wsiąść „za kółko”, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Aby je odzyskać trzeba będzie spełnić wszystkie wymagania stawiane osobom, które po raz pierwszy ubiegają się o prawo jazdy.

X-news,IAR,kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej