Kraje UE zadeklarowały dotąd przyjęcie 854 ze 160 tys. uchodźców

Kraje Wspólnoty zaoferowały dotąd 854 miejsca dla uchodźców, którzy mają skorzystać z programu przewidującego relokowanie 160 tys. uchodźców docierających do Grecji i Włoch.

2015-10-23, 21:30

Kraje UE zadeklarowały dotąd przyjęcie 854 ze 160 tys. uchodźców
Imigranci w drodze do granicy grecko-macedońskiej. Foto: PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

Na razie jedynie dziewięć państw członkowskich przesłało Komisji Europejskiej informacje, kiedy i ilu uchodźców jest w stanie przyjąć. Dane takie są niezbędne do tego, by program relokacji mógł w pełni wystartować. Poza 854 osobami, których przyjęcie zadeklarowano, do tej pory z programu skorzystało 86 uchodźców.

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas podkreślił, że proces dopiero nabiera rozpędu, jednoczesnie zaznaczył, że państwa członkowskie mają obowiązek wypełnienia podjętych zobowiązań.

- Decyzja Rady Europejskiej dotycząca relokacji określonej liczby osób ubiegających się o azyl jest teraz częścią prawa UE, które musi być wdrożone. KE jest strażniczką prawa unijnego, mamy instrumenty, żeby się upewnić, że wspólna legislacja została przyjęta - oświadczył.

Za niewdrożenie prawa unijnego kraj członkowski Unii może zostać pozwany przed Trybunał Sprawiedliwości. Przegrana sprawa wiąże się ze znacznymi karami finansowymi.

Zobacz serwis specjalny:
imigranci1200.jpg
Imigranci w Europie

Do tej pory odbyły się dwie relokacje uchodźców z Włoch. Według danych KE, pierwsza grupa 19 osób odleciała do Szwecji, druga - 48 osób - do Finlandii. W tym tygodniu kolejne 19 osób poleci do Szwecji. Relokacje z Grecji jeszcze się nie zaczęły.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Luksemburg, który przewodniczy obecnie Unii Europejskiej, chciał być jednym z pierwszych państw przyjmujących uchodźców. Nie znaleziono jednak chętnych do przeniesienia się do tego najbogatszego w Unii kraju.

Problemy były też z pierwszym lotem do Szwecji. Początkowo grupa, która miała tam lecieć, miała liczyć ok. 40 osób, jednak połowa imigrantów nie uwierzyła urzędnikom, że samolot poleci do tego kraju. Uciekinierzy z Erytrei obawiali się, że zostaną odesłani poza Unię.

Ministrowie spraw wewnętrznych UE przegłosowali podział 120 tys. uchodźców 22 września (wcześniej zapadła decyzja o podziale 40 tys. osób). Przeciw tym planom były Słowacja, Czechy, Węgry i Rumunia. Nie wystarczyło to jednak do zablokowania decyzji.

PAP, kk

Polecane

Wróć do strony głównej