Spór o TK. MSZ: działania KE narażają ją na utratę autorytetu

Komisja Europejska zaleciła rządowi, by w ciągu trzech miesięcy podjął działania naprawcze w sprawie TK, w tym opublikował zaległe orzeczenia Trybunału i stosował się do nich. Tym samym przeszła do drugiego etapu procedury kontroli praworządności wobec Polski.

2016-07-27, 14:37

Spór o TK. MSZ: działania KE narażają ją na utratę autorytetu
zdjęcie ilustracyjne. Foto: IAR/Łukasz Kowalski

Posłuchaj

Wiceszef KE Frans Timmermans: rekomendujemy polskim władzom publikację i stosowanie się do orzeczeń TK ws. nominacji sędziów. Rząd powinien też opublikować orzeczenie z 9 marca. Zalecamy też, by kolejne orzeczenia TK były publikowane automatycznie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ministerstwo Spraw Zagranicznych pisze, że taka decyzja budzi pytanie o przestrzeganie przez Komisję zasady lojalnej współpracy z rządami państw członkowskich. Ministerstwo zaznacza, że uchwalona 22 lipca ustawa o Trybunale ma wprowadzić liczne rozwiązania zgodne z europejskimi standardami funkcjonowania sądownictwa konstytucyjnego, w tym z wieloma zaleceniami Komisji Europejskiej.

- Polskie władze są zdeterminowane, by przywrócić stabilne podstawy funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego - czytamy w komunikacie MSZ.

Powiązany Artykuł

trybunał konstytucyjny tk 1200 Free.jpg
Spór wokół TK

Nowe zalecenia pojawiły się dlatego, że - jak pisze Komisja Europejska - mimo rozwiania niektórych wątpliwości, nadal nie rozwiązano istotnych kwestii w sprawie zagrożenia praworządności dla Polski. Według Komisji, Trybunałowi uniemożliwia się zapewnienie w pełni skutecznej kontroli zgodności z Konstytucją.

Komisja Europejska zaleca przestrzeganie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2015 roku, w których sędziowie TK uznali wybór trzech z pięciu sędziów w poprzedniej kadencji za zgodny z ustawą zasadniczą. Rekomenduje też opublikowanie i wykonanie orzeczeń z marca tego roku i późniejszych, oraz zagwarantowanie automatycznego publikowania kolejnych orzeczeń niezależnie od decyzji władzy wykonawczej lub ustawodawczej.

REKLAMA

Komisja chce też, by wszelkie nowelizacje ustawy o Trybunale Konstytucyjnym były zgodne z orzeczeniami Trybunału z grudnia 2015 i marca 2016, oraz by uwzględniono opinię Komisji Weneckiej.

Komisja zaleca, by polskie władze w trybie pilnym podjęły działania w tej sprawie i zwraca się do rządu, by w ciągu 3 miesięcy poinformował Komisję o działaniach jakie podjął.

Niestosowanie się do zaleceń może zakończyć się wnioskiem Komisji Europejskiej o nałożenie sankcji, łącznie z odebraniem Polsce głosu na unijnych posiedzeniach ministerialnych. Do wprowadzenia takich restrykcji potrzebna jest jednomyślność wszystkich krajów członkowskich. Węgry już zapowiedziały, że takiego wniosku nie poprą.

IAR, to

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej