Spotkanie w Warszawie Duda-Abbas."Palestyna może liczyć na Polskę"
Rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego "leży Polsce na sercu" - zakomunikował prezydent Andrzej Duda po rozmowach z przebywającym w stolicy Polski prezydentem Palestyny Mahmudem Abbasem.
2016-09-06, 14:30
Posłuchaj
Od ceremonii oficjalnego powitania rozpoczęła się wizyta prezydenta Palestyny w Polsce. Mahmoud Abbas przyleciał na zaproszenie Andrzeja Dudy. relacja Sylwii Białek/IAR
Dodaj do playlisty
- Uczestniczymy w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie, w lipcu minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski uczestniczył w rozmowach paryskich, dotyczących rozwiązania wszystkich kwestii konfliktowych pomiędzy Palestyną, a Izraelem. Wierzymy w to, i będziemy jako Polska cały czas zabiegali, aby ten konflikt się rozwiązał, aby doszło do uspokojenia sytuacji, aby w przyszłości dwa państwa mogły istnieć, koegzystując ze sobą - powiedział Duda na konferencji prasowej po rozmowach.
Wznowiony w lipcu 2013 r. izraelsko-palestyński proces pokojowy, w którym mediatorem był sekretarz stanu USA John Kerry, załamał się w kwietniu 2014 r., nie doprowadzając do porozumienia. Główną przeszkodę w rozmowach stanowi osadnictwo izraelskie na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej, w której Palestyńczycy chcą mieć stolicę swego przyszłego państwa. Większość krajów uważa to budownictwo za nielegalne.
TVP Info
Relacje dwustronne
Kolejnym tematem rozmów - relacjonował prezydent Duda - były kwestie relacji dwustronnych i problem uchodźców. - Bardzo się cieszę z propozycji, która padła, aby rozpocząć rozmowy na temat powstania strefy gospodarczej polsko-palestyńskiej w Palestynie, tak jak inne państwa, która już takie strefy mają. Dziękuję za tę propozycję. Jestem przekonany, że będzie tutaj zainteresowanie ze strony polskiego rządu i polskiego biznesu, aby tę inicjatywę zrealizować i rozwinąć - zaznaczył.
REKLAMA
Prezydent Abbas zaprosił Andrzeja Dudę do złożenia wizyty w Palestynie na przełomie roku. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że jego podróż będzie owocna.
Prezydent poinformował też, że w listopadzie udaje się do Jordanii. - Chciałbym, żeby Polska była aktywna w tym regionie i żebyśmy drogą dyplomatyczną przyczynili się do rozwiązania wszystkim kwestii konfliktowych, a tam, gdzie dzisiaj toczy się wojna, żebyśmy pomogli w przywróceniu ładu, który oznacza przestrzeganie prawa międzynarodowego - zaznaczył.
Duda zadeklarował również, że Polska - tak jak to ma miejsce od lat - nadal będzie udzielała Palestynie pomocy rozwojowej. - Zapewniłem, że Palestyna może liczyć na Polskę - oświadczył prezydent.
Palestyna powróci do rozmów z Izraelem
Powiązany Artykuł

Państwo Palestyńskie zamiast Autonomii Palestyńskiej w paszportach
Mahmud Abbas wyjaśnił, że rozmowy z prezydentem Dudą dotyczyły m.in. powołania specjalnej strefy ekonomicznej palestyńsko-polskiej na ziemiach palestyńskich, ale także możliwości stabilizacji sytuacji geopolitycznej na świecie. - Przyszłość kolejnych pokoleń leży w naszych rękach, a pokój między Izraelem a Palestyną leży w interesie nas wszystkich - zaznaczył Abbas.
REKLAMA
Poinformował, że Palestyna będzie chciała wrócić do rozmów pokojowych, przestrzegania prawodawstwa międzynarodowego i ustanowienia dwóch niezależnych państw: Izraela i Palestyny.
Abbas oświadczył, że nie dojdzie do jego spotkania z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w Moskwie planowanego wcześniej na 9 września, ale zadeklarował wolę dialogu z premierem Izraela w przyszłości.
- Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował spotkanie w Moskwie 9 września. Zgodziłem się. Miałem stąd udać się bezpośrednio do Moskwy, aby spotkać z premierem Netanjahu. Niestety w poniedziałek odbyła się rozmowa w Jerozolimie pomiędzy przedstawicielem prezydenta Putina i przedstawicielem Netanjahu. Przedstawiciel Netanjahu zaproponował odroczenie tego spotkania - wyjaśnił prezydent Palestyny.
PAP/IAR/iz
REKLAMA
REKLAMA