Uczniowie polonijnych szkół poza granicami Polski otrzymają polskie legitymacje szkolne?

Prezydencki minister Adam Kwiatkowski powiedział, że Kancelaria Prezydenta ma nadzieję, że jeszcze w tym roku w parlamencie zostanie przegłosowany prezydencki projekt w tej sprawie.

2016-10-17, 10:02

Uczniowie polonijnych szkół poza granicami Polski otrzymają polskie legitymacje szkolne?
. Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain/klimkin

Zgodnie z projektem wszyscy uczniowie polonijnych szkół poza granicami Polski uzyskaliby możliwość otrzymania polskich legitymacji szkolnych. Dzięki temu dzieci podczas pobytu w Polsce mogłyby korzystać ze zniżek na transport, nabyłyby także prawo do biletów ulgowych do placówek kulturalnych.

- Dzięki tym wszystkim, którzy w Wielkiej Brytanii od lat angażują się w życie polskich szkół, prowadzonych często społecznie przez rodziców, trwa polskość i kolejne pokolenia dorastają w bliskim kontakcie z Polską - podkreślił prezydencki minister Adam Kwiatkowski, który w niedzielę zakończył trzydniową wizytę w Wielkiej Brytanii.

Wskazał, że pomysł ustawy dotyczącej legitymacji szkolnych narodził się właśnie po konsultacjach z brytyjską Polonią.

"Podejmujemy szereg działań w tym kierunku"

Wizyta prezydenckiego ministra w Londynie miała podkreślić zobowiązanie Kancelarii Prezydenta do regularnego kontaktu ze społecznościami polskimi poza granicami kraju, a także wspierania polskich placówek edukacyjnych oraz wzmocnienia dyplomacji historycznej i sportowej poza granicami kraju.

- Intensywny plan mojej wizyty pokazuje, jak wiele tutaj dzieje się dobrego. Te słowa, które prezydent wypowiedział w parlamencie, że chce budować wspólnotę Polaków, nie tylko tych mieszkających w Polsce, ale także tych żyjących za granicą znaczą bardzo wiele i podejmujemy szereg działań w tym kierunku - oznajmił Kwiatkowski z rozmowie z dziennikarzami.

Intensywny plan wizyty

Minister przebywał w Londynie od piątku. Tego dnia spotkał się z wdową po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, Karoliną Kaczorowską.

W sobotę uczestniczył w konferencji historycznej o wkładzie Polaków w złamanie Enigmy. Odwiedził Szkołę Przedmiotów Ojczystych im. Heleny Modrzejewskiej w Hanwell, gdzie wziął udział w obchodach Dnia Nauczyciela. Obejrzał też mecz zarządzanej przez polską społeczność drużyny siatkarskiego mistrza Anglii, Polonii Londyn.

Odwiedził także Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny (POSK) w Hammersmith w zachodnim Londynie, gdzie obejrzał premierowy pokaz "Zemsty" Aleksandra Fredry. Po czerwcowym referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej POSK padł ofiarą wandali, którzy zamalowali front budynku ksenofobicznym hasłem pod adresem polskiej społeczności.

x-news.pl, Fakty TVN

W niedzielę Kwiatkowski wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii.

Weteranka Powstania Warszawskiego, a po wojnie działaczka polonijna oraz wieloletnia dziennikarka Radia Wolna Europa i BBC World Service Krystyna Cywiński została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a wiceprezes Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskiego Za Granicą Janina Bytniewska otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Trzy przedstawicielki polonijnego środowiska edukacyjnego - Maria Działowska, Grażyna Ross i Monika Sawicka-Wolna - zostały nagrodzone Złotym Krzyżem Zasługi.

Prezydencki minister wziął również udział w niedzielnej mszy w polskim kościele, a następnie uczestniczył w centralnych obchodach Dnia Nauczyciela organizowanych przez obchodzące w tym roku swoje 75-lecie Zrzeszenie Nauczycielstwa Polskiego Za Granicą. Wieczorem otworzył w Windsor Hall na Ealingu wystawę poświęconą pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego.

PAP, kk

Polecane

Wróć do strony głównej