Ukraińcy uczcili w Warszawie pamięć ofiar Wielkiego Głodu

Ukraińcy mieszkający w Warszawie uczcili pamięć ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-1933. Kilkadziesiąt osób wraz z ukraińskimi dyplomatami złożyło kwiaty i zapaliło znicze pod pomnikami ofiar Hołodomoru i żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej na cmentarzu prawosławnym w Warszawie.

2016-11-26, 15:17

Ukraińcy uczcili w Warszawie pamięć ofiar Wielkiego Głodu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PR

Posłuchaj

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia zwrócił uwagę, że przez dziesięciolecia w ZSRR nie można było mówić o Hołodomorze/IAR
+
Dodaj do playlisty

Sowieckie władze na początku lat 30. XX wieku, dokonując kolektywizacji i rekwizycji żywności, doprowadziły do śmierci głodowej milionów Ukraińców. W tym roku uroczystości rocznicowe u naszych wschodnich sąsiadów odbywają się pod hasłem "Wielki Głód nie złamał Ukraińców".

"

Andrij Deszczycia Pamięć o ofiarach, pamięć o próbie ludobójstwa Ukraińców, pamięć o tym, że nie pozwolono Ukraińcom na budowę swego państwa, jest bardzo ważna, aby wzmocnić nas do dalszej walki o państwo demokratyczne, wolne i bogate

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia powiedział IAR, że przez dziesięciolecia w ZSRR nie można było mówić o Hołodomorze. Jak dodał, pamięć o tej tragedii ma znaczenie także i dziś. - Pamięć o ofiarach, pamięć o próbie ludobójstwa Ukraińców, pamięć o tym, że nie pozwolono Ukraińcom na budowę swego państwa, jest bardzo ważna, aby wzmocnić nas do dalszej walki o państwo demokratyczne, wolne i bogate - podkreślił ukraiński ambasador.

Pracujący w Polsce Dmytro Furczak uważa, że Wielki Głód pokazuje do czego zdolny był sowiecki reżim. - To jest wydarzenie pokazujące stosunek władz radzieckich do Ukrainy. Oczywiście, pamiętamy, że w czasie Wielkiego Głodu zabito około 10 milionów ludzi, najlepszych ludzi mieszkających na Ukrainie. Część wywieziono na Syberię, część została, ale ich wymordowano głodem. To wydarzenie ma dla nas najwyższe znaczenie - powiedział Dmytro Furczak.

W sumie w wyniku trzech klęsk głodu (w 1921-1923, 1932-1933 i 1946-1947), życie straciło około 10 milionów mieszkańców Ukrainy.

REKLAMA

Oprócz Ukrainy, na poziomie oficjalnym, Wielki Głód za ludobójstwo uznało 25 krajów świata. Wśród nich Polska.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze