Warszawa: podczas budowy II linii metra na Woli odkryto szczątki ludzkie
- 29 listopada, podczas robót teletechnicznych w miejscu, gdzie powstanie przyszła stacja o roboczej nazwie "Młynów", w rejonie skrzyżowania ul. Górczewskiej i Syreny, zostały odnalezione szczątki ludzkie - poinformował prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk.
2016-12-05, 13:36
O tym fakcie kierownik budowy zawiadomił stosowne instytucje. W pierwszym rzędzie Państwowe Muzeum Archeologiczne, które dla budowy metra tak odcinka wschodniego, jak i zachodniego pełni nadzór archeologiczny.
- Bezpośrednio po zgłoszeniu, w ciągu niespełna godziny pojawił się nadzór archeologiczny i podjął wszystkie działania, które są niezbędne w takiej sytuacji - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Jerzy Lejk.
Jak podkreślił zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie Wojciech Borkowski, elementy odnalezionych szczątków m.in. czaszka, fragmenty żeber i kości długich prawdopodobnie umożliwią archeologom identyfikację płci.
- Być może pozwolą także ustalić przyczynę śmierci. Te analizy antropologiczne i paleopatologiczne są w tej chwili w trakcie. Szkielet jest dosłownie cztery dni w naszych rękach i będziemy go badali. Poinformujemy państwa o wynikach - podkreślił.
Prezes Metra Warszawskiego dodał, że wykonując funkcję inwestora zastępczego nawiązali współpracę z Muzeum Powstania Warszawskiego.
- W myśl tego porozumienia dostarcza ono nam także informacji wstępnych o charakterze historycznym, mówiących co w danym miejscu mogło się dziać, by kierownictwa budów zwracały szczególną uwagę podczas prac - poinformował Lejk.
REKLAMA
- Jesteśmy także z Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Archeologicznym umówieni na aktywność o charakterze edukacyjnym, by przedstawić historię tych szczątków. Te wszelkiego typu znaleziska będą też opracowywane przez Muzeum Powstania Warszawskiego, by starać się je powiązać z wydarzeniami o charakterze militarnym, które miały miejsce na tym obszarze - zaznaczył.
Prezes Metra Warszawskiego przypomniał, że nie jest to pierwsze znalezisko, które miało miejsce przy budowie metra. Pierwsze miały miejsce po stronie wschodniej, ale miały one charakter materialny.
- Były to cząstki różnego rodzaju naczyń, narzędzi, ale także budowa metra pozwoliła na odsłonięcie jednego z najstarszych siedlisk ludzkich po prawej stronie Warszawy - oznajmił Lejk.
***
Według planów miasta do 2019 roku centralny odcinek II linii metra ma zostać rozbudowany o sześć stacji, to tzw. etap 3+3. Oprócz trzech stacji w kierunku zachodnim (na Woli) powstaną także trzy stacje z Dworca Wileńskiego w kierunku Targówka.
kk
REKLAMA