Premier Ukrainy musiał odwołać wizytę w Izraelu
Ukraiński premier Wołodymyr Hrojsman zmuszony był do rezygnacji z planowanej na 27 grudnia wizyty w Izraelu. Władze Izraela ograniczyły kontakty z ukraińskimi politykami w związku z rezolucją rady Bezpieczeństwa ONZ, potępiającą osadnictwo żydowskie na terenach palestyńskich. Ukraina jest jednym z 14 krajów, które poparły rezolucję. Ambasador Izraela został wezwany do MSZ w Kijowie.
2016-12-26, 22:24
Posłuchaj
Służba prasowa ukraińskiego premiera poinformowała, że planowana w najbliższych dniach wizyta Wołodymyra Hrojsmana w Izraelu odłożona jest na czas nieokreślony. Inicjatywa odłożenia przyjazdu wyszła od strony izraelskiej. Jak informowała izraelska prasa, wizytę ukraińskiego szefa rządu odwołał premier Benjamin Netanjahu. Ma to być odpowiedź na stanowisko Kijowa podczas głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sprawie osiedli żydowskich.
"Sytuacja nie jest dramatyczna" - tak stanowisko Izraela skomentował ukraiński premier. Według Wołodymyra Hrojsmana, między Ukrainą i Izraelem jest więcej rzeczy, które je łączą niż dzielą. Jak dodał, nie można dopuścić, aby w stosunki między krajami wbijano klin, wykorzystując bolesne kwestie.
Tymczasem w sprawie rezolucji dotyczącej żydowskiego osadnictwa głos zabrał ukraiński resort dyplomacji. Jak wyjaśniono w specjalnym oświadczeniu, Ukraina sprzeciwia się polityce Izraela dotyczącej osadnictwa. Polityka ta, jak napisano jest niezgodna z prawem międzynarodowym. Jak czytamy, Ukraina sprzeciwia się również aktom przemocy dokonywanym przez Palestyńczyków.
Zgrzyt w relacjach
Władze Izraela poinformowały w poniedziałek, że ambasadora tego kraju w Kijowie wezwano do ukraińskiego MSZ po odwołaniu przez Izrael wizyty premiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana.
REKLAMA
Podczas piątkowego głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, kiedy USA wstrzymały się od głosu, 14 pozostałych członków RB przyjęło rezolucję żądającą od Izraela wstrzymania budowy osiedli żydowskich na okupowanych terytoriach palestyńskich. W dokumencie podkreślono, że osiedla te są "pozbawione mocy prawnej i stanowią rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego".
Strona izraelska zareagowała zdecydowanie na przyjęcie rezolucji; w niedzielę do MSZ Izraela wezwano ambasadorów państw członkowskich RB ONZ, w tym USA, by zaprotestować przeciwko przyjętemu dokumentowi, a premier Benjamin Netanjahu uznał rezolucję za stronniczą. Jak wspomniano wyżej - odwołano też wizytę premiera Ukrainy Hrojsmana, który miał przebywać w Izraelu w dniach 27-28 grudnia.
Według źródła w ukraińskim MSZ ambasador Izraela w Kijowie Eli Belocerkowski "został wezwany w celu wyjaśnienia odwołania wizyty" - pisze agencja Interfax-Ukraina. Według rozmówcy agencji na spotkaniu zaapelowano do izraelskiego dyplomaty o "zaprzestanie podsycania antyukraińskiej histerii".
IAR/PAP/agkm
REKLAMA
REKLAMA