73. rocznica pacyfikacji przez UPA Huty Pieniackiej. "To dla nas chwila wzruszeń"
W uroczystościach wzięli udział potomkowie zabitych oraz zwykli Polacy i Ukraińcy, a także ambasadorowie Polski na Ukrainie i Ukrainy w Polsce, deputowani Sejmu i Rady Najwyższej oraz przedstawiciele miejscowych władz.
2017-02-26, 18:30
Posłuchaj
W Hucie Pieniackiej odbyły się uroczystości rocznicowe. Relacja Piotra Pogorzelskiego/IAR
Dodaj do playlisty
Obchody rozpoczęły się ekumeniczną modlitwą oraz poświęceniem krzyża, który został postawiony w zeszłym tygodniu staraniem miejscowych Ukraińców po tym, jak poprzedni został wysadzony w powietrze przez nieznanych sprawców.
Biskup Witalij Skomarowski, ordynariusz łaciński diecezji łuckiej na Ukrainie apelował o to, aby w przyszłości nie dochodziło do podobnych przypadków, "by ustała ta wojna pomników". Modlitwa zakończyła się wspólnym znakiem pokoju, który przekazywali sobie wszyscy jej uczestnicy.
Hołd pomordowanym
Małgorzata Gosiewska To nie tylko miejsce dramatycznej, koszmarnej zbrodni popełnionej na ludności polskiej, ale też [...] symbol pojednania
Posłanka PiS Małgorzata Gosiewska bardzo pozytywnie oceniła fakt, że zniszczony krzyż został odbudowany przez miejscowych Ukraińców. Jej zdaniem, obecnie jest to "nie tylko miejsce dramatycznej koszmarnej zbrodni popełnionej na ludności polskiej, ale też [...] symbol pojednania". - Tak powinniśmy budować nasze relacje i to jest dobry początek - zaznaczyła.
- Przyjechaliśmy oddać hołd pomordowanym. Dla nas jest to chwila wzruszeń - tak z kolei mówili Polacy, którzy przyjechali do Huty Pieniackiej.
REKLAMA
Zazwyczaj w uroczystościach w Hucie Pieniackiej brało udział około dwustu osób. W tym roku jednak obchody cieszą się większym zainteresowaniem ze względu na incydent, do którego doszło na początku roku, gdy będący centralną częścią memoriału krzyż został wysadzony w powietrze, a dwie tablice z nazwiskami ofiar pomalowane. Polska i ukraińska strona oświadczyły, że najprawdopodobniej była to rosyjska prowokacja.
TVP Info
Ukraińcy naprawiają zniszczenia
Ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło podkreślał, że w związku z tym tegoroczne obchody mają dodatkowy wymiar. Chodzi nie tylko o uczczenie pamięci zamordowanych, ale także pokazanie, że Polacy i Ukraińcy sprzeciwiają się tego rodzaju prowokacjom.
Pomalowane tablice zostały niemal natychmiast wyczyszczone. Pod koniec tego tygodnia postawiono także nowy granitowy krzyż będący niemal dokładną kopią poprzedniego. Była to inicjatywa miejscowych Ukraińców.
REKLAMA
Pacyfikacja polskiej wsi
Zbrodnia w Hucie Pieniackiej została dokonana przez oddziały UPA i SS Galizien 28 lutego 1944 roku. W wyniku akcji pacyfikacyjnej zginęło około tysiąca polskich mieszkańców wsi. Akcję przeżyło około 160 osób.
hutapieniacka/You Tube
Wieś została zrównana z ziemią. Pomnik został odsłonięty w 2005 roku. W 2013 roku w geście dobrej woli miejscowi Ukraińcy przekazali Polakom monstrancję z kościoła, który znajdował się w Hucie Pieniackiej i został zniszczony w czasie pacyfikacji wsi.
zi
REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
1min