Nowoczesna proponuje wspólne listy opozycji w wyborach samorządowych. PO: to niepoważne
Politycy PO uznali za niepoważny pomysł lidera Nowoczesnej, Ryszarda Petru w sprawie prawyborów.
2017-03-11, 18:29
Posłuchaj
Podczas Rady Krajowej Nowoczesnej Ryszard Petru zaproponował by w wyborze najlepszych kandydatów opozycji w wyborach samorządowych mogli uczestniczyć wszyscy mieszkańcy uprawnieni do głosowania, a nie tylko członkowie ugrupowań opozycyjnych. Jego zdaniem prawybory nie mogą być wyłącznie partyje i opierać się na działaczach bo trzeba wybrać prezydenta danej miejscowości a nie "prezydenta działaczy".
"Jak ktoś raz zagłosuje, to drugi raz tym bardziej"
Ryszard Petru przekonywał, że takie prawybory mogą być sposobem pozyskanie głosów tych, którzy głosowali na PiS ale "trochę tego żałują a po ostatnim tygodniu widzą, że jest to kierunek wyłącznie klęska". "Dla mnie marzeniem jest sytuacja, w której ci, którzy są skłonni głosować na PiS głosują w prawyborach na naszych kandydatów, bo jak ktoś raz zagłosuje, to drugi raz tym bardziej" - uważa Ryszard Petru.
Polityków Platformy Obywatelskiej pomysł lidera Nowoczesnej wprawił w zdumienie i rozbawienie. Jego zdaniem prowadzi on do tego żeby wyborcy PiS-u wybierali kandydata opozycji na prezydenta miasta i Ryszard Petru powinien się nad tym dobrze zastanowić.
"Kandydata wybrałby Jarosław Kaczyński"
Także poseł PO Marcin Kierwiński uznał pomysł Ryszarda Petru za niepoważny. Poseł powiedział, że wolałby żeby kandydatów na prezydentów, nie tylko z PO i Nowoczesnej ale także z wielu ruchów miejskich i organizacji lokalnych wybierali wyborcy z tych organizacji a nie osoby, które popierają PiS.
REKLAMA
- Jeżeli w Warszawie mielibyśmy robić prawybory wśród wszystkich mieszkańców Warszawy, to okazałoby się może, że kandydata na prezydenta Warszawy zjednoczonej opozycji wybrałby Jarosław Kaczyński z Nowogrodzkiej - powiedział poseł PO.
Przypomniał też, że lider PO Grzegorz Schetyna zaproponował już współpracę i stworzenie przez opozycję wspólnych list w wyborach samorządowych.
Wybory samorządowe powinny odbyć się w listopadzie przyszłego roku. Data nie jest jeszcze wyznaczona ale przygotowania rozpoczął także PiS. Prezes PiS Jarosław Kaczyński powołał w tym tygodniu szefów 17 Wojewódzkich Zespołów Samorządowych, których zadaniem jest przygotowanie struktur partii do wyborów.
dcz
REKLAMA