Prezydent odznaczył pośmiertnie Olgę Johann
Prezydent Andrzej Duda uhonorował pośmiertnie Olgę Johann Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie odebrał mąż zmarłej Wiesław Johann podczas uroczystości pogrzebowych warszawskiej radnej na Starych Powązkach. Zmarła w środę, 5 kwietnia, po długiej chorobie, w wieku 74 lat.
2017-04-11, 17:08
Olga Johann z wykształcenia była psychologiem, pracowała m.in. na Politechnice Warszawskiej. W przeszłości pełniła funkcję wiceprzewodniczącej sejmiku województwa mazowieckiego. Ostatnio była wiceprzewodniczącą Rady Warszawy, zajmowała się między innymi kwestią dekomunizacji ulic. Działała m.in. w fundacji Józefa Szaniawskiego.
We wspomnieniu po śmierci Olgi Johann prezydent Andrzej Duda napisał między innymi, że była wychowawczynią kilku pokoleń młodych Polaków, osobą serdecznie oddaną sprawom rodziny, doskonale znającą problemy dzieci i młodzieży i zawsze chętnie służącą im swoją radą i pomocą.
"Swoje zadania w każdej dziedzinie - w pracy naukowej i zawodowej, społecznej i politycznej - podejmowała, angażując się w nie całym sercem. Pozostanie w naszej pamięci jako osoba ciepła i mądra, gorąco kochająca bliźnich i Ojczyznę" - napisał prezydent.
Działaczka samorządowa
W przeszłości pełniła Olga Johann funkcję wiceprzewodniczącej sejmiku województwa mazowieckiego. Ostatnio jako wiceprzewodnicząca Rady Warszawy zajmowała się między innymi kwestią dekomunizacji ulic. Działała m.in. w fundacji Józefa Szaniawskiego. Jej mężem był Wiesław Johann, prawnik i były sędzia Trybunału Konstytucyjnego.
Johann była absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1965–1968 była pracownikiem naukowym Zakładu Socjologii Politechniki Warszawskiej oraz współtwórcą pierwszego podręcznika dla studentów "Socjologia pracy". W latach 1968–1989 pracowała jako psycholog i dyrektor w Poradni Wychowawczo – Zawodowej w Warszawie oraz jako biegła w Sądzie dla Nieletnich. Była członkiem komisji w Ministerstwie Oświaty zajmującą się problematyką młodzieży niepełnosprawnej. Pracowała także w Młodzieżowym Telefonie Zaufania, zajmowała się nadzorem merytorycznym nad pracami poradni na terenie województwa warszawskiego.
Była członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Jest autorką licznych publikacji prasowych dotyczących problemów dzieci i młodzieży. Przez dwa lata współpracowała z telewizyjnym programem "Decyzje 15-latków".
W latach 1989–1990 pracowała w Biurze Interwencji Senatu, w 1990 roku nadzorowała przebieg wyborów prezydenckich w województwie bydgoskim jako przedstawiciel Senatu w Państwowej Komisji Wyborczej.
W latach 1990–1991 była głównym specjalistą w Ministerstwie Edukacji Narodowej, gdzie nadzorowała pracę kuratorów oświaty oraz przygotowywała projekty aktów normatywnych MEN.
Od roku 1992 do 2006 pełniła funkcję wicedyrektora oraz dyrektora Specjalistycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej "TOP" w Warszawie oraz członkiem komisji dyscyplinarnej w MEN.
W latach 2002–2006 pełniła funkcję wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
dcz