G20: brak kompromisu ws. ochrony klimatu. USA rezygnują ze wspólnej polityki

Przywódcy krajów G20 nie zdołali na szczycie w Hamburgu wypracować kompromisu w sprawie ochrony klimatu. W komunikacie końcowym spotkania zapisano, że 19 uczestników szczytu "przyjęło do wiadomości" rezygnację Stanów Zjednoczonych ze wspólnej polityki wobec globalnego ocieplenia.

2017-07-08, 15:20

G20: brak kompromisu ws. ochrony klimatu. USA rezygnują ze wspólnej polityki

Posłuchaj

Szczyt G20: wstępna zgoda na oświadczenie w sprawie wolnego handlu. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W dokumencie zapisano, że 19 uczestników szczytu uważa, że porozumienie paryskie jest "nieodwołalne", co oznacza odrzucenie amerykańskiego postulatu renegocjacji umowy wynegocjowanej w Paryżu w grudniu 2015 roku. Zadeklarowali oni, że chcą "szybko" zrealizować zapisy porozumienia.

Za ukłon w stronę USA agencja dpa uznała włączenie do tekst komunikatu zdania, że Stany Zjednoczone chcą pomóc innym krajom w czystym i skutecznym wykorzystaniu kopalnych źródeł energii.

Przyjęte w grudniu 2015 roku na konferencji klimatycznej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Paryżu porozumienie ratyfikowało dotąd 147 państw. Stany Zjednoczone uczyniły to we wrześniu ubiegłego roku.

To zobowiązanie do działań na rzecz ograniczenia wzrostu średniej temperatury na świecie do wyraźnie mniej niż 2, a jeśli to możliwe do 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną.

Wymaga to zredukowania globalnej emisji gazów cieplarnianych, w której udział USA wynosi według porozumienia paryskiego 17,89 proc. Wyprzedzają je pod tym względem tylko Chiny z udziałem 20,09 proc.

Kompromis w sprawie handlu

Wcześniej źródła poinformowały o kompromisie w innej spornej sprawie, w sprawie handlu międzynarodowego. Wszyscy uczestnicy szczytu opowiedzieli się za wolnym handlem i przeciwko protekcjonizmowi. Kraje G20 uznały równocześnie prawo państw do stosowania "instrumentów obrony" w handlu.

Dzięki kompromisowi uniknięto skandalu, jakim byłoby nieprzyjęcie wskutek sporu oświadczenia końcowego szczytu. Na tekst oświadczenia muszą wyrazić zgodę wszyscy uczestnicy rozmów.

Wolny handel krytykowany jest przez prezydenta USA Donalda Trumpa jako niekorzystny dla Ameryki. Stany Zjednoczone mają ogromny deficyt w handlu z Europą, przede wszystkim z Niemcami. Trump groził wprowadzeniem wyższych ceł na niemieckie samochody i europejską stal.

***

Handel międzynarodowy i ochrona klimatu były najbardziej spornymi tematami podczas dwudniowych obrad w Hamburgu.

W kwestii walki z międzynarodowym terroryzmem, w tym usuwania islamskiej propagandy z internetu i likwidowania źródeł finansowania dżihadu, panował pełna zgoda.

G20 to nieformalny klub powstały w 2008 roku na fali światowego kryzysu finansowego. Skupia 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską.

REKLAMA

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej