Ratyfikacja umowy stowarzyszeniowej zatwierdzona. Ukraina bliżej Unii Europejskiej

Europejskie rządy zatwierdziły ratyfikację umowy stowarzyszeniowej Unii z Ukrainą. Decyzję podjęli ministrowie finansów 28 krajów na spotkaniu w Brukseli. Porozumienie jest traktowane jako pierwszy krok na drodze do członkostwa we Wspólnocie, ale nie gwarantuje automatycznej integracji.

2017-07-11, 15:09

Ratyfikacja umowy stowarzyszeniowej zatwierdzona. Ukraina bliżej Unii Europejskiej
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: rommma/Shutterstock.com

Posłuchaj

UE zatwierdziła ratyfikację umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Odmowa podpisania tej umowy w 2013 roku przez ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza zapoczątkowała rewolucję na Majdanie.

Długa i wyboista była droga do zatwierdzenia i ratyfikacji umowy Unii z Ukrainą, która ma dla Kijowa szczególne znaczenie. Po krwawych wydarzeniach w Kijowie nastąpiła rosyjska agresja i aneksja Krymu. Później nowe ukraińskie władze podpisały porozumienie a unijne kraje zdecydowały, że część handlowa wejdzie w życie przed zakończeniem procesu ratyfikacji, by Ukraińcy odczuli wcześniej korzyści wynikających z wolnego handlu z Unią. Jednak na drodze znowu stanęła Rosja i z powodu jej sprzeciwu Wspólnota opóźniła o rok wejście w życie części handlowej. Zaczęła ona obowiązywać od stycznia 2016 roku. 

Równolegle toczyła się ratyfikacja w unijnych krajach ale kiedy w kwietniu ubiegłego roku Holendrzy wypowiedzieli się w referendum przeciwko i cały proces znowu został zatrzymany.

Dopiero specjalna, unijna deklaracja pozwoliła rozwiać obawy obywateli Holandii i spowodowała, ze tamtejszy parlament dokończył proces ratyfikacji. Teraz unijne kraje ostatecznie zatwierdziły umowę i może ona zacząć obowiązywać od września. Decyzja europejskich rządów jest symboliczna. Została bowiem podjęta dzień przed szczytem Unia- Ukraina w Kijowie.

REKLAMA

dad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej