Alarmujący raport. Superbakterie mogą zabić miliony ludzi do 2050 roku
Odporne na antybiotyki superbakterie do 2050 roku mogą zabić miliony osób. Ponadto spowodują straty w gospodarce sięgające ok. 1,7 bln dolarów rocznie. Najbardziej zagrożone są Chiny, USA i Unia Europejska.
2025-07-22, 09:38
Możliwe gigantyczne straty w gospodarce
Brytyjski rząd sfinansował badanie dotyczące długoterminowego wpływu superbakterii na populację i gospodarkę. Przeprowadził je think tank Centrum Rozwoju Globalnego (CGD). Wyniki zdecydowanie nie napawają optymizmem.
Do 2050 roku roczne straty w PKB Chin mogą wynieść nawet 722 mld dolarów. Potężne straty zanotują również Stany Zjednoczone (295,7 mld dolarów), Unia Europejska (187 mld dol) czy Japonia (65,7 mld dol).
Winna polityka zdrowotna?
Wpływ na to ma obecny kształt polityki zdrowotnej w części krajów. - Za wzrost odporności bakterii na antybiotyki odpowiadają chociażby cięcia pomocy rozwojowej dokonane przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa czy zmniejszenie budżetów na ten cel przez rządy Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji - ocenił w rozmowie z dziennikiem "The Guardian" główny autor raportu Anthony McDonnell.
- Dalsze prowadzenie takiej polityki może doprowadzić do śmierci milionów ludzi na całym świecie, w tym w siedmiu najbogatszych krajach świata. Inwestowanie w leczenie infekcji bakteryjnych już teraz ratuje życie, a w długoterminowej perspektywie przyniesie korzyści ekonomiczne w postaci miliardów dolarów - zaznaczył.
60 procent więcej zgonów spowodowanych superbakteriami?
Z kolei Uniwersytet Waszyngtoński w Seattle oszacował liczbę zgonów spowodowanych superbakteriami. Do 2050 roku może ona wzrosnąć nawet o 60 procent. W Stanach Zjednoczonych z powodu infekcji superbakteriami umrze 1,34 mln osób rocznie, a w Wielkiej Brytanii - 184 tys. osób. Na tym jednak nie koniec, ponieważ przewidywany jest również wzrost liczby osób ciężko chorych z powodu zakażenia bakteriami odpornymi na leki.
Oczywiście zwiększy się liczba hospitalizacji, ale również wydłuży się ich średni czas. Globalne koszty leczenia wzrosną o 176 mld dolarów - w samych Stanach Zjednoczonych z 15,5 mld do 57 mld dolarów.
Ekonomia przemawia za podjęciem działań w kwestii walki z superbakteriami. CGD szacuje, że gdyby poszczególne kraje podjęły odpowiednie inwestycje, zwiększając dostęp do nowych antybiotyków i wysokiej jakości leczenia zakażeń, to gospodarka USA rosłaby o dodatkowe 156,2 mld dolarów rocznie, a Wielkiej Brytanii - 12 mld rocznie przez następne 25 lat.
- Opadające powieki to nie fanaberia. Kiedy estetyka staje się kwestią zdrowia
- Nowotwory przewodu pokarmowego. Czy nasza dieta ma na nie wpływ?
- Niegojące się rany. To efekt problemów z krążeniem krwi
Źródło: PAP/egz/k