Zmiana przepisów Kodeku Karnego ws. przestępstw wobec dzieci

Zgłaszanie przestępstw wobec dzieci staje się prawnym obowiązkiem. Dziś wchodzi w życie nowelizacja przepisów Kodeksu Karnego zaostrzająca kary za krzywdzenie dzieci oraz nakładająca sankcje za niezgłoszenie najcięższych przestępstw wobec nich. Inicjatorem zmian w prawie był Rzecznik Praw Dziecka. 

2017-07-13, 08:53

Zmiana przepisów Kodeku Karnego ws. przestępstw wobec dzieci
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay (Domena publiczna)

Posłuchaj

Zaostrzone kary za przestępstwa wobec dzieci. Relacja Kseni Maćczak (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka podkreśla, że oprócz moralnego obowiązku - jest teraz nakaz zgłaszania przestępstwa, gdy widzimy krzywdę dziecka. - Reakcja powinna być tak naprawdę z automatu: dzieje się dziecku krzywda - reaguję. Tutaj pierwsza instytucja, która ma stać w gotowości, to jest jej obowiązek, to jest policja - zaznacza Rzecznik Praw Dziecka.

Reagować zanim dojdzie do tragedii


Powiązany Artykuł

ofiary przestępstw smutek rodzina FREE 1200_660.jpg
Jak pomóc ofiarom przestępstw? Reaguj!

Za niezgłoszenie przestępstwa wobec dziecka grozi do 3 lat więzienia. Marek Michalak ma nadzieję, że sankcja będzie mieć działanie profilaktyczne i ludzie będą reagować zanim dojdzie do tragedii. - Przepis ma pozwolić wymierzyć sprawiedliwość, ale mam nadzieję, że bardziej będzie mobilizował, niż pociągał odpowiedzialność karną. Bo mówimy o przepisach prawa, ale odwracanie głowy, gdy dzieje się krzywda jest czymś niewłaściwym i nieludzkim. To nie powinno mieć miejsca i musimy wzmacniać te postawy, które są właściwe - tłumaczy rzecznik.

Prawniczka Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Monika Horna-Cieślak zaznacza, że konieczna jest szczególna wrażliwość na potrzeby dzieci - o czym przypomina kampania fundacji "Reaguj - to twój prawny obowiązek".

Zaostrzone kary

Nowelizacja nadaje też priorytet postępowaniom sądowym, które dotyczą krzywdzenia dzieci. Wprowadza wyższe sankcje i pozwala sądom na zaostrzenie kar, gdy ofiarą jest dziecko.

REKLAMA

Od 5 do 25 lat więzienia lub dożywocie będzie grozić osobie, która dokonała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dziecka, działając ze szczególnym okrucieństwem. Znęcanie się psychiczne lub fizyczne nad dzieckiem albo osobą nieporadną ze względu na stan zdrowia będzie zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Karę od roku do 10 lat więzienia będzie można wymierzyć osobie znęcającej się ze szczególnym okrucieństwem. Byłaby ona zwiększona do 12 lat gdyby ofiara popełniła w wyniku tego samobójstwo.

Ustawa wprowadza też karę od 2 do 12 lat więzienia za pozbawienie wolności i uprowadzenie osoby poniżej 15. roku życia.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej