Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym uchwalona. Premier wygłosiła orędzie

Sejm uchwalił dziś nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Poprawki PiS zostały przyjęte w całości, a wszystkie poprawki opozycji zostały odrzucone. - Agresja i frustracja elit III RP nie zatrzyma procesów naprawczych - powiedziała w orędziu premier Beata Szydło. Po godz. 1.30 senacka komisja przyjęła ustawę o SN bez poprawek.

2017-07-21, 01:56

Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym uchwalona. Premier wygłosiła orędzie
Posłowie na sali obrad w Sejmie, 20 lipca, w czasie czytania projektu PiS ustawy o Sądzie Najwyższym.Foto: PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj

Beata Mazurek po uchwaleniu ustawy o Sądzie Najwyższym (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Sejm przyjął dziś ustawę o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. Zakłada ona między innymi, że Sąd Najwyższy będzie składał się z trzech Izb: Izby Prawa Prywatnego, Prawa Publicznego oraz Izby Dyscyplinarnej. Zadaniem tej ostatniej ma być bezstronne i skuteczne rozpoznawanie spraw dyscyplinarnych dotyczących zachowań sędziów. Ustawa przewiduje ponadto, że po jej wejściu w życie wszyscy sędziowie Sądu Najwyższego przejdą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez prezydenta. Jednocześnie ruszyć ma procedura wyboru nowych sędziów.

Na podpis prezydenta czekają już uchwalone wcześniej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych.

Relacja:

01.55

Portal PolskieRadio.pl kończy relację. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

01.36

Senacka komisja za przyjęciem bez poprawek ustawy o SN, o co wnosiło PiS. W piątek rano ustawą zajmie się cały Senat.

REKLAMA

01.34

Senacka komisja nie zgodziła się na odrzucenie w całości ustawy o SN; wnioskowali o to senatorowie PO.

01.12

Rzecznik prasowy Departamentu Stanu Heather Nauert pod koniec czwartkowej konferencji prasowej powiedziała, że Polska jest bliskim sojusznikiem USA, które z uwagą monitorują sytuację w Polsce i przeprowadzane w naszym kraju reformy sądownictwa.

Rzecznik dopytana przez dziennikarza TVN, czy USA mają zamiar poprosić prezydenta Polski Andrzeja Dudę o zawetowanie ustaw odpowiedziała, że nie będzie tego komentować oraz dodała, że USA mają dobre relacje z Polską i z Polakami „jesteśmy w bliskim kontakcie w sprawie wielu różnych zagadnień, ta sprawa (reforma sądownictwa) jest zapewne jedną z nich”.

00.53

Część manifestujących pod Sejmem w nocy z czwartku na piątek ruszyła pod gmach Sądu Najwyższego na pl. Krasińskich. Część pozostała na Wiejskiej. Do "obrony pod Sądem Najwyższym" wzywał demonstrantów Władysław Frasyniuk.

REKLAMA

00.26

Posiedzenie komisji cały czas zagłuszają dobiegające przez otwarte okna okrzyki osób, które protestują przeciwko wprowadzanej reformie sądownictwa.

00.22

Poprawki dotyczą m.in. szczegółowych praw sędziów SN. Wcześniej Bogdan Klich (PO) powiedział PAP, że senatorowie PO chcą m.in. ponowić poprawki zgłaszane przez posłów PO podczas prac nad ustawą w Sejmie.

00.19

Senatorowie PO składają poprawki do ustawy o SN. Wcześniej Marek Martynowski (PiS) zgłosił wniosek, by ustawę przyjąć bez poprawek; biuro legislacyjne oceniło jednak, że można głosować nad tym dopiero po umożliwieniu złożenia poprawek.

Zgłoszony został też – przez senatora Piotra Zientarskiego (PO) – wniosek o odrzucenie ustawy w całości.

23.15

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji odrzuciła kolejne wnioski senatorów opozycji o przerwę w pracach nad ustawą o SN.  Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz wniósł o przełożenia obrad komisji do przyszłego tygodnia. Uzasadniał to tym, że od czasu przyjęcia ustawy przez Sejm do rozpoczęcia prac senackiej komisji minęło "zaledwie pięć godzin".

REKLAMA

22.45

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przedstawił senackiej komisji praw człowieka przyjętą przez Sejm nową ustawę o Sądzie Najwyższym. Warchoł podkreślił, m.in. że - na co zwracało uwagę Biuro - właściwość poszczególnych izb Sądu Najwyższego nie jest przedmiotem ustawy. Podkreślił, że obecnie również tak jest - reguły te są zapisane w regulaminie SN.

22.36

Przed Pałacem Prezydenckim zakończył się protest przeciwko zmianom w sądownictwie. Część z protestujących przeszła pod Sejm.

22.20

- Ludzie na pewno nie wierzyli w to, że sędziowie się sami zreformują – powiedział Tomasz Sakiewicz w „Minęła dwudziesta” TVP Info. Jego zdaniem, z większej części opozycji płynęły sygnały, że jej przedstawiciele nie są zainteresowani zmianami. – Ta opozycja leży i kwiczy, jak widzieliśmy pod Sejmem. Leży na łopatkach – ocenił Rafał Ziemkiewicz.

22.18

- Jeżeli Donald Tusk chce zrobić coś ws. zmian w systemie sądownictwa, to ma dla siebie misję w Brukseli, a nie w Warszawie - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, Tusk powinien zwrócić się do instytucji europejskich i "uspokoić ich niepokoje".

REKLAMA

22.13

21.51

21.50

Po godzinnej przerwie wznowiono posiedzenie senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Zajmuje się ona uchwaloną dziś przez Sejm ustawą o Sądzie Najwyższym. Założenia ustawy przedstawił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

21.35

W kulminacyjnym momencie demonstracji przed Pałacem Prezydenckim brało udział 14 tys. osób - poinformował Mariusz Mrozek z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji. Rzecznik ratusza twierdzi, że w proteście uczestniczy 50 tys. osób.

REKLAMA

21.25

14 tysięcy osób wzięło udział w proteście przed Pałacem Prezydenckim - poinformował portal Polskieradio.pl Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji. Przed Sejmem od godzin popołudniowych trwała pikieta w związku z przyjęciem przez Sejm ustawy o Sądzie Najwyższym. Później przeniosła się na Karkowskie Przedmieście. W tej chwili tłum zaczyna się rozchodzić. Utrudnienia mogą wystąpić na odcinku Świętokrzyska, Nowy Świat, Rondo de Gaulle'a, Krakowskie Przedmieście - podała KSP.

20.57

- Prezydent Andrzej Duda analizuje szczegółowo wszystkie okoliczności związane z ustawami reformującymi wymiar sprawiedliwości - zapewnił zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Przypomniał, że prezydent ma wiedzę prawniczą i doświadczenie z pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości.

20.52

Przerwa w posiedzeniu senackiej komisji ws. ustawy o SN.

20.44

O niepodpisywanie ustawy o Sądzie Najwyższym zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy b. I prezes SN Adam Strzembosz podczas manifestacji przed Pałacem Prezydenckim. Jak mówił, ustawa wprowadza zbiorową odpowiedzialność, co ma "odpowiednie konotacje historyczne". 

REKLAMA

20.43

- Dzisiaj komuna próbuje wrócić do Polski; 235 posłów PiS głosowało za tym, żeby zdemolować niezawisłość polskich sądów; to jest hańba - mówił wieczorem lider PO Grzegorz Schetyna przed Pałacem Prezydenckim, gdzie odbywa się protest przeciwko reformie sądownictwa.

20.16

Rozpoczęło się posiedzenie senackiej komisji ws. ustawy o SN.

20.04 

20.03

- Agresja i frustracja elit III RP nie zatrzyma procesów naprawczych - zapewniła Beata Szydło.

REKLAMA

20.00

Rozpoczęło się orędzie premier Beaty Szydło

19.59

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaprzeczył stwierdzeniom Sądu Najwyższego, jakoby przyjęte przez Sejm poprawki PiS do ustawy o SN ograniczały rolę prezydenta RP. - To manipulacje; kompetencje prezydenta pozostają takie same, jakie były do tej pory w procesie powoływania nowych sędziów – powiedział 

19.50

- W związku z tym, że manifestujący sprzed Sejmu zaczynają przechodzić przed Pałac Prezydencki mogą wystąpić utrudnienie w ruchu między pl. Trzech Krzyży a Krakowskim Przedmieściem - poinformowała Komenda Stołeczna Policji.

18.37

- Dokonaliśmy realnej reformy wymiaru sprawiedliwości oczekiwanej przez Polaków, czegoś, czego nikt nie zrobił przez blisko 30 lat od upadku komunizmu. Tak o uchwalonej przez Sejm ustawie o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

REKLAMA

- Korporacja sama decydowała, kto będzie sędzią, kto będzie awansował spośród sędziów, kto zostanie wydalony z zawodu, i ten system zawiódł. Oni mieli prawie 30 lat na to, aby się zreformować, aby wyciągać wnioski i poprawić to co jest złe w sądownictwie - mówił szef MS.

18.28

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaapelował w czwartek do wszystkich stron konfliktu politycznego dot. reformy sądownictwa w Polsce o udzielenie wsparcia i zapewnienie bezpieczeństwa dziennikarzom. Wzywa również do zachowania spokoju i rozwagi.

18.26

17.52

Protestujący, którzy przekroczyli barierki, zostali wylegitymowani i wyprowadzeni sprzed terenu Sejmu, który jest ogrodzony barierkami - poinformowała Komenda Stołeczna Policji. Wyprowadzeni demonstrujący wrócili już na miejsce protestu. - Dziewięć osób zostało wylegitymowanych i wyprowadzonych na zewnętrz. Policja będzie prowadzić czynności prawdopodobnie w kierunku popełnienie wykroczenia i naruszenia porządku - poinformował asp. szt. Mariusz Mrozek z KSP.

REKLAMA

17.49

- To jest bardzo zła ustawa, która w ogóle nie przewiduje udziału czynnika obywatelskiego w wymiarze sprawiedliwości - tak Paweł Kukiz ocenił uchwaloną przez Sejm ustawę o Sądzie Najwyższym. - Powiedziałem na spotkaniu z prezydentem, że ta tak zwana reforma nie ma nic wspólnego z reformą. Pan prezydent zna moje stanowisko - dodał lider Kukiz'15.

W ocenie wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki z Kukiz'15 przyjęte poprawki do ustawy o SN nie przenoszą kompetencji z ministra sprawiedliwości na prezydenta, a prezydent jest oszukiwany przez własną partię.

17.46

17.32

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, aby zawetował wszystkie ustawy o sądownictwie, a w szczególności ustawę o Sądzie Najwyższym. Według niego to ustawa dla ludzi obozu władzy, a nie dla społeczeństwa.

Podkreślił, że zebrał dziesiątki tysięcy podpisów pod petycją do prezydenta Andrzeja Dudy o wecie ustaw o sądownictwie. Jak stwierdził Kosiniak-Kamysz jest to "pozytywna presja".

REKLAMA

17.26

- Zarówno posłowie większości jak i opozycji mają ten sam status - są przedstawicielami suwerena. Konstytucja stanowi, że podstawą prawa jest dialog, współdziałanie, które są możliwe w momencie wzajemnego szacunku, respektowania prawomocności wszystkich stron tego dialogu. Obie strony nie są skłonne zaakceptować tego standardu, modelu. Nie są w stanie przyjąć, że zarówno większość jak i mniejszość mają legitymację do prezentowania swoich poglądów i programów - komentuje wykładowca Wydz. Prawa i Administracji UW, prof. Ryszard Piotrowski. Jego zdaniem wydarzenia w Sejmie negatywnie wpłyną na życie społeczne.

17.18

O zawetowanie aktów prawnych składających się na wprowadzaną przez Prawo i Sprawiedliwość reformę wymiaru sprawiedliwości zaapelowała do Prezydenta RP Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach. Adwokaci z Katowic uznali, że wprowadzane zmiany "bezpośrednio zagrażają konstytucyjnej zasadzie trójpodziału władzy i mogą godzić w prawo obywateli do rozpatrzenia ich spraw przez niezależny sąd obsadzony przez niezawisłych, bezstronnych sędziów".

17.03

Policja wyniosła kilkoro protestujących, którzy przeszli przez barierki zabezpieczające teren Sejmu. Wśród nich był lider Obywateli RP Paweł Kasprzak. Przed budynkiem parlamentu trwa protest przeciwko reformie sądownictwa.

16.50

- Kończymy z państwem w państwie - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro po uchwaleniu nowej ustawy o SN. Dodał, że sędziowie sprawujący urząd muszą spełniać najwyższe standardy etyczne i moralne. - Fundamentalnym krokiem w reformie sądownictwa jest powołanie Izby Dyscyplinarnej SN - podkreślił minister.

REKLAMA

16.46

- To jest naprawdę smutny dzień. PiS nie zdaje sobie sprawy, jak ogromne konsekwencje będzie mieć uchwalenie ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedział w Sejmie lider PO Grzegorz Schetyna.

16.33

- Sejm w obecnym składzie nie ma możliwości prowadzenia Polski w sposób rozsądny i spokojny - uważa lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Zaapelował do partii opozycyjnych o podjęcie działań na rzecz skrócenia kadencji Sejmu.

16.30

Sejm przyjął rządową ustawę o zwalczaniu wirusa ASF. Jej celem jest wzmocnienie walki z występowaniem afrykańskiego pomoru świń na terenie polskich gospodarstw. W tym roku Główny Lekarz Weterynarii poinformował o ponad trzydziestu ogniskach tej choroby we wschodnich województwach kraju.

16.25

- Mam nadzieję, że reforma wymiaru sprawiedliwości spotka się z akceptacją prezydenta Andrzeja Dudy - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

REKLAMA

16.19

16.13

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk w opublikowanym w czwartek oświadczeniu zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o dialog dot. reformy sądownictwa w Polsce i znalezienie rozwiązań, które będą do zaakceptowania przez Polaków, większość sejmową, opozycję, prezydenta i Unię Europejską. Tusk napisał, że "podporządkowanie sądów partii rządzącej w taki sposób, jaki zaproponował PiS, zrujnuje i tak nadszarpniętą opinię na temat polskiej demokracji".

16.09

W czwartek, o godz. 20. rozpocznie się posiedzenie senackiej komisji, która ma rozpatrzyć uchwaloną przez Sejm ustawę o Sądzie Najwyższym. Ustawą zajmie się senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

15.58

15.35

Przeciw ustawie o SN głosowali parlamentarzyści PO, Nowoczesnej i PSL. Podzielony był klub Kukiz'15 - część posłów wstrzymała się od głosu, część zagłosowała przeciw ustawie. Trzech posłów rządzącego ugrupowania nie wzięło udziału w głosowaniu - Zbigniew Biernat, Jan Mosiński i Łukasz Rzepecki. Ustawę o SN poparło troje posłów koła Wolni i Solidarni oraz jeden poseł niezrzeszony.

REKLAMA

Przeciw nowym przepisom o SN opowiedziało się ponadto 10, spośród 30 biorących udział w głosowaniu, posłów Kukiz'15, m.in. wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, przedstawiciel klubu w komisji sprawiedliwości Tomasz Rzymkowski, a także posłowie: Piotr Apel, Grzegorz Długi, Jakub Kulesza, Agnieszka Ścigaj. Pozostałych 20 - w tym lider ugrupowania Paweł Kukiz - wstrzymało się od głosu. 

15.22

Do uchwalonej ustawy o Sądzie Najwyższym posłowie wprowadzili ponad 30 poprawek PiS, które wnoszą do ustawy o SN m.in. propozycje zgłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę. Poprawki te - wzmacniają kompetencje głowy państwa i wprowadzają przepis, że Sejm będzie wybierał sędziów członków KRS większością 3/5 głosów.

Inna z poprawka - uwzględniająca wniosek prezydenta Andrzeja Dudy - zakłada, iż o tym, kto spośród obecnych sędziów pozostanie w SN po uchwaleniu nowej ustawy ostatecznie zdecyduje prezydent, a nie - jak pierwotnie proponowano - minister sprawiedliwości.

15.19

Sejm nie zgodził się na uzupełnienie porządku obrad o dwa punkty dot. przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla armii: informację rządu o wpływie na przetarg b. szefa podkomisji smoleńskiej Wacława Berczyńskiego i o powołanie komisji śledczej w tej sprawie. Sejm nie zgodził się też na debatę ws. Komisji Śledczej nt. zakupu śmigłowców dla wojska.

15.15

REKLAMA

15.00

Sejm uchwalił procedowaną ustawę. Głosowało za: 235 posłów, przeciw: 192, wstrzymało się: 23.

14.50

Swoje uwagi zgłasza Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

14.45

Wasza zasada to "partia rządzi, partia sądzi" - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przed czwartkowym głosowaniem ws. projektu PiS ustawy o Sądzie Najwyższym. Złożył też wniosek o przerwę w obradach i zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o powstrzymanie zmian. - Panie prezydencie, pan jest jedyną osobą, która może zatrzymać to szaleństwo, i proszę to dzisiaj zrobić - apelował Kosiniak-Kamysz.

Zwracając się do partii rządzącej, prezes PSL powiedział "na Białorusi mówią, że przeginacie".

REKLAMA

14.42

Sejm przyjął poprawki PiS do projektu o Sądzie Najwyższym. Uwzględniają one m.in. postulaty prezydenta Andrzeja Dudy. Odrzucone zostały poprawki opozycji - PO, Nowoczesnej, Kukiz'15 - do projektu ustawy o SN.

14.35

Sejm przyjął wniosek o głosowanie poprawek do ustawy o SN w blokach.

14.30

Ryszard Petru zaapelował w czwartek w Sejmie do Polaków, aby wytrwali w walce o sądownictwo, a do sędziów Sądu Najwyższego, aby nie bali się "złej zmiany" i nie ulegali. Lider Nowoczesnej powiedział, że ma ze sobą książkę o tym, jak tworzą się tyranie. - Pierwsza zasada jest taka, aby taka tyrania nie powstała: "nie bądź z góry posłuszny". Ludzie uginając się przed władzą, pokazują władzy jak daleko może się posunąć - mówił Petru przed głosowaniem nad projektem ustawy o SN.

Petru przekazał książkę, którą przyniósł prowadzącemu obrady wicemarszałkowi Joachimowi Brudzińskiemu (PiS). Nigdy dosyć czytania, im więcej Polaków będzie czytało książki ze zrozumieniem, tym lepiej - stwierdził Brudziński.

14.28

- Ja nie mogę zagłosować przeciw tej ustawie, bo ja rozumiem intencję - skończenie z patologią w sądownictwie - powiedział Kukiz. - Natomiast to nie jest proszę państwa reforma, panie prezesie, to nie jest reforma. To są tylko zmiany kadrowe. Poprzez reformę sądownictwa rozumiemy udział czynnika obywatelskiego nad kontrolą sądów, bo sądy powinny być pod kontrolą obywateli - dodał. - My nie chcemy synekur, my nie chcemy sędziów. Wy chcecie te sądy upartyjnić, my chcemy sądy oddać obywatelom - podkreślił.

REKLAMA

14.25

14.23

Zgłoszono wnioski o przerwę oraz wniosek o przejście do porządku dziennego obrad. Wniosek o przerwę został odrzucony w głosowaniu.

14.12

Rozpoczęło się III czytanie projektu PiS ustawy o Sądzie Najwyższym. Sprawozdawca projektu Stanisław Piotrowicz (PiS) wnioskował, by Izba wprowadziła poprawki pozytywnie zaopiniowane przez sejmową komisję sprawiedliwości.

14.09

Nowoczesna jeszcze w czwartek złoży zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisława Piotrowicza (PiS). Środowe posiedzenie komisji odbyło się niezgodnie z prawem - uzasadnił lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

REKLAMA

13.56

Głosowanie nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym - pierwszym punktem w bloku głosowań, który ma się zacząć koło godz. 14.

13.40

W żadnym wypadku nie grożą Polsce sankcje ze strony Unii Europejskiej w związku z obecną sytuacją polityczną - ocenił europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Nie ma się czego obawiać - podkreślił.

13.12

Jestem przeciwny temu, co dzieje się w tej chwili w Sejmie; opozycja totalna próbuje zerwać obrady, jest to niesmaczne i nie służy polskiemu parlamentaryzmowi - powiedział w czwartek w Olsztynie marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

12.53

Kancelaria Sejmu opublikowała komunikat ws. ustaw reformujących polski system sądownictwa.

REKLAMA

"Podmioty zagraniczne kierujące rozmaite interwencje do Marszałka Sejmu RP w sprawie ustaw reformujących polskie sądownictwo i w ten sposób usiłujące wpłynąć na toczący się proces legislacyjny, mogą liczyć na odpowiedź Marszałka Sejmu dopiero po całkowitym zakończeniu tego procesu, gdy znany już będzie stan prawny wynikający z wchodzących w życie aktów normatywnych. Do tego czasu Marszałek nie będzie reagował na korespondencję w tej sprawie, zwłaszcza podmiotów zagranicznych."

12.49

Zachowanie polityków opozycji, podczas obrad sejmowej komisji sprawiedliwości, było skandaliczne, godzące w podstawy demokracji - ocenił przewodniczący komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS).

12.40

- Składamy wniosek o nowelizację Kodeksu karnego, w którym ci wszyscy, którzy będą wspierać Jarosława Kaczyńskiego i tych, którzy będą głosować dzisiaj za odebraniem polskim sądom niezawisłości i niezależności - wszyscy za to zapłacą. Zapłacą wolnej Polsce, zapłacą prawnie - poinformowal Grzegorz Schetyna na konferencji w Sejmie.

12.24

Głosowania w Sejmie mają rozpocząć się o godz. 14 - podano w najnowszym harmonogramie obrad. Wcześniej głosowania planowane były na godz.15.30.

REKLAMA

12.20

11.49

Wcześniej omówiono nowelizację ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

11.48

To była próba obstrukcji, blokowania działań komisji; poprawki opozycji do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym powtarzały się, często różniły się tylko przecinkiem - mówił w czwartek dziennikarzom w Sejmie rzecznik rządu Rafał Bochenek.

REKLAMA

Bochenek, zapytany przez dziennikarzy w Sejmie, jak ocenia prace komisji sprawiedliwości nad projektem, stwierdził, że zachowanie polityków Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej było "skandaliczne". - To, co robili politycy Nowoczesnej - wyrywanie mikrofonu, wchodzenie w słowo przewodniczącemu i przeszkadzanie w prowadzeniu obrad - to jest rzeczywiście niedemokratyczne zachowanie, które przeczy jakimkolwiek zasadom parlamentaryzmu i dobrego zachowania - ocenił Bochenek.

11.43

Nie będzie podniesienia standardów etycznych i moralnych w środowisku sędziowskim bez utworzenia izby dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym - powiedział w czwartek dziennikarzom w Sejmie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Chcemy, żeby sędziowie byli niezawiśli i wydawali uczciwe, sprawiedliwe wyroki. Nie będzie tego bez podniesienia standardów etycznych i moralnych w tym środowisku, a może to się stać tylko dzięki sprowadzeniu izby dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym - mówił szef MS.

Dodał, że planowana w projekcie ustawy o SN osobna Izba Dyscyplinarna to "wielkie wyzwanie i wielka zmiana, która ma zagwarantować uczciwość". - Nie ma sprawiedliwości bez uczciwości - podkreślił Ziobro. 

11.31

Sejm zdecyduje dziś o losach referendum edukacyjnego. Rano posłowie wprowadzili głosowanie w tej sprawie do porządku obrad.

11.15

PSL złoży w najbliższych dniach kolejny wniosek o odwołanie Krzysztofa Jurgiela z funkcji ministra rolnictwa; ludowcy mają deklaracje, że inne kluby opozycji się pod nim podpiszą - poinformował szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. 

REKLAMA

10.55

Odrzucenie przez prezydenta Andrzeja Dudę propozycji spotkania z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem ws. sytuacji w Polsce to działanie niezrozumiałe i nieodpowiedzialne - powiedział w czwartek przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

10.41

Wniosek o wotum nieufności wobec Krzysztofa Jurgiela zdjęty z porządku obrad

10.38

Premier Beata Szydło podziękowała PSL za wycofanie wniosku i wystąpiła w obronie Krzysztofa Jurgiela. 

REKLAMA

- Powiem tylko o trzech faktach (...) po pierwsze to jest stabilizacja cen na wsi. Dzisiaj mleko kosztuje w skupie litr około 1,5 zł, a było 90 gr. To samo dotyczy skupu mięsa. To jest otwarcie około 30 nowych rynków zewnętrznych dla polskich rolników. To jest wreszcie obrona polskiej ziemi, nie ma już wyprzedaży polskiej ziemi - mówiła premier.

10.37

PSL prosi o zdjęcie z porządu obrad wniosku o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa

10.36

Przewodniczący klubów opozycyjnych złożyli deklaracje, że posłowie nie będą przemieszczać się między sektorami i będą stosować się do regulaminu Sejmu - poinformował wicemarszałek Ryszard Terlecki i wycofał wniosek o wykluczenie posła Mieszkowskiego.

10.30

Poseł Krzysztof Mieszkowski zostanie przywrócony do dzisiejszych obrad - dowiedziało się Polskie Radio.

REKLAMA

Nowoczesna odwołała się do Prezydium Sejmu ode decyzji o wykluczeniu z obrad Sejmu jej posła Krzysztofa Mieszkowskiego. Zdaniem polityków Nowoczesnej wykluczenie było bezpodstawne.

10.15

Na rozmowy o listach wyborczych przyjdzie czas. Dzisiaj dla całej opozycji najważniejsza powinna być ciągła walka o ustrój sądów - mówił w "Sygnałach dnia" Paweł Rabiej (Nowoczesna).

Paweł Rabiej (Nowoczesna) Paweł Rabiej (Nowoczesna)

10.02

10 minut przerwy w obradach, zwołany Konwent Seniorów

9.58

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) prosi o 15 minut przerwy. Jak tłumaczy, w obecnej atmosferze nie sposób pracować nad wnioskiem o odwołanie ministra rolnictwa. W przeciwnym razie PSL wycofa wniosek o wotum nieufności i złoży go w innym terminie. 

REKLAMA

9.54

Kolejni posłowie opozycji podchodzą do wicemarszałka, opóźniając prace Sejmu

9.48

Krzysztof Mieszkowski (Nowoczesna) wykluczony z obrad. Mieszkowski chciał podejść do pierwszego rzędu ław poselskich, gdzie siedzi prezes PiS Jarosław Kaczyński, drogę zastawili mu politycy PiS.

Terlecki zwrócił Mieszkowskiemu uwagę, że zakłóca obrady Sejmu. Na podstawie regulaminu Sejmu przywołał go do porządku, a zaraz potem wykluczył z obrad. - Zgodnie z regulaminem Sejmu proszę opuścić salę posiedzeń - powiedział Terlecki. 

9.45

Sejm odrzucił wniosek Nowoczesnej o przerwę. Kamila Gasiuk-Pihowicz argumentowała, że wczoraj na komisji sprawiedliwości złamano konstytucję.

REKLAMA

9.41

Rozumiem decyzję prezydenta, który chce, aby ponad podziałami doszło do wyboru sędziów - mówił w "Sygnałach dnia" Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Mariusz Błaszczak Mariusz Błaszczak

9.30

Głosowanie nad projektem ws. ustawy PiS o Sądzie Najwyższym odbędzie się w czwartek, w bloku głosowań po godz. 15 - poinformowała wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska.

9.25

W trakcie prac komisji sprawiedliwości nad poprawkami do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, złamano prawo - oceniły posłanki Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz i Katarzyna Lubnauer. Zaapelowały o udział w proteście, który w czwartek ma się odbyć przed Pałacem Prezydenckim.

REKLAMA

9.21

Po ruchu prezydenta Andrzeja Dudy będziemy poszukiwać większości; będzie "pewnie potrzeba poszukiwania kompromisu czy to z klubem Kukiz'15, czy z PSL, czy z innymi mniejszymi ugrupowaniami"; poszukiwanie kompromisu z N czy z PO jest chyba niemożliwe - uważa Jacek Sasin (PiS).

fc, pg, dad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej