Sejm uchwalił ustawę o SN. Z. Ziobro: kończymy z państwem w państwie

- Nie ma sprawiedliwego wyroku bez uczciwego sędziego; chcemy żeby Polacy idąc do sądu wiedzieli, że trafią na uczciwy sąd i spotkają na końcu rozprawy uczciwy wyrok - powiedział dziennikarzom w Sejmie minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

2017-07-20, 17:29

Sejm uchwalił ustawę o SN. Z. Ziobro: kończymy z państwem w państwie
Zbigniew Ziobro. Foto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj

Z.Ziobro: reforma Sądu Najwyższego to realizacja przedwyborczych zapowiedzi PiS (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W czwartek Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

"

Zbigniew Ziobro Nie ma sprawiedliwego wyroku bez uczciwego sędziego. Chcemy żeby Polacy idąc do sądu wiedzieli,  że trafią ma uczciwy sąd i spotkają na końcu rozprawy uczciwy wyrok

- Przyszliśmy do Sejmu przede wszystkim po, aby zrealizować dobry program dla zwyczajnego Polaka, który często trafiając do sądów spotyka się z arogancją, lekceważeniem, pomiataniem i który ze zgorszeniem obserwuje liczne nadużycia, nieprawidłowości i afery, które pojawiają się co chwilę w środowisku sędziowskim. I zamiast być wyjaśniane, są zamiatane niejednokrotnie pod dywan - powiedział Ziobro.

Jak dodał, dlatego fundamentalnym krokiem zmierzającym do reformy wymiaru sprawiedliwości jest zwłaszcza powołanie Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym. Ziobro powiedział, że będzie ona miała za zadanie "oczyszczać środowisko sędziowskie z czarnych owiec i stać na straży najwyższych standardów etycznych i moralnych".

REKLAMA

- Nie ma sprawiedliwego wyroku bez uczciwego sędziego. Chcemy żeby Polacy idąc do sądu wiedzieli,  że trafią ma uczciwy sąd i spotkają na końcu rozprawy uczciwy wyrok - powiedział Ziobro.

- To jest dobry i przełomowy dzień dla polskiego społeczeństwa. Dla tych wszystkich, którzy chcą dobrej zmiany w wymiarze sprawiedliwości - powiedział Ziobro. "Kończymy z państwem w państwie" - oświadczył.

- Mamy wybór bardzo prosty: albo mechanizm demokratyczny związany z wyborem sędziów, przynajmniej pewien wpływ tego mechanizmu demokratycznego, albo mechanizm czysto korporacyjny - podkreślił Ziobro.

W jego ocenie, w Polsce przez prawie 30 lat funkcjonował mechanizm "czysto korporacyjny". Jak dodał, poprzednie rządy, w tym PO-PSL, tego nie zrobiły.

REKLAMA

70 proc. społeczeństwa źle ocenia wymiar sprawiedliwości?

- Możemy powiedzieć krótko: realizujemy obietnice, którą daliśmy społeczeństwu – powiedział z kolei wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Zdaniem Wójcika, 70 proc. społeczeństwa źle ocenia wymiar sprawiedliwości.
"Sąd Najwyższy to jeden z najważniejszych elementów wymiaru sprawiedliwości i dzisiaj robimy dobry krok. To jest dobry radosny dzień dla wszystkich obywateli" – powiedział wiceminister dziennikarzom w Sejmie.

Jak zauważył, nowa ustawa o Sądzie Najwyższym wpisuje się w reformę całego wymiaru sprawiedliwości.

Zapytany czy jego zdaniem prezydent Andrzej Duda zawetuje tę ustawę powiedział, że to decyzja prezydenta. "Wydaje mi się, że te rozwiązania, które są w tej chwili przegłosowane przez Sejm to są bardzo dobre rozwiązania, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom wszystkich także i pana prezydenta" - podkreślił wiceszef MS.

REKLAMA

Adwokaci z katowickiej ORA apelują do prezydenta o weto

O zawetowanie aktów prawnych składających się na wprowadzaną przez Prawo i Sprawiedliwość reformę wymiaru sprawiedliwości zaapelowała do Prezydenta RP Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach.

W stanowisku, opublikowanym na stronie katowickiej ORA jeszcze przed przyjęciem przez Sejm nowej ustawy o SN, prezydium Rady odniosło się do tego aktu prawnego, a także do przyjętych przez parlament zmian w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych.

Adwokaci z Katowic uznali, że wprowadzane zmiany "bezpośrednio zagrażają konstytucyjnej zasadzie trójpodziału władzy i mogą godzić w prawo obywateli do rozpatrzenia ich spraw przez niezależny sąd obsadzony przez niezawisłych, bezstronnych sędziów".

"Polski wymiar sprawiedliwości niewątpliwie wymaga reformy prowadzącej do realnego zagwarantowania wszystkim obywatelom prawa do bezzwłocznego, rzetelnego, bezstronnego i sprawiedliwego rozstrzygania ich spraw oraz do podmiotowego traktowania, ale te pożądane zmiany nie będą osiągnięte, gdy naruszone zostaną zasady demokratycznego państwa prawnego" - napisali przedstawiciele katowickiej ORA.

"Wypełniając ustawowy obowiązek ciążący na Adwokaturze - współdziałania w obronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa – Prezydium Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach zwraca się z apelem do Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy o skorzystanie z uprawnień przewidzianych w art. 122 ust. 5 Konstytucji. (...) Adwokatura Polska zawsze stała, stoi i stać będzie na straży gwarantowania obywatelowi prawa do niezawisłych i apolitycznych sądów" - zadeklarowali katowiccy adwokaci.

ksem/


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej