Rzeczniczka PiS: mam nadzieję, że reforma spotka się z akceptacją prezydenta. Obiecaliśmy ją Polakom podczas kampanii

Komentując propozycje PO projektu noweli Kodeksu karnego, przewidującą odpowiedzialność karną dla osób, które będą głosowały lub kierowały projektami niszczącymi "polską wolność, demokrację" Beata Mazurek podkreśliła: "Przestań mnie Grzegorzu Schetynie straszyć, bo ja się ciebie nie boję". 

2017-07-20, 17:54

Rzeczniczka PiS: mam nadzieję, że reforma spotka się z akceptacją prezydenta. Obiecaliśmy ją Polakom podczas kampanii
Premier Beata Szydło (3P dół) w otoczeniu członków rady ministrów podczas głosowania w Sejmie, 20 bm. Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Teraz ustawa trafi do Senatu. Za ustawą głosowało 235 posłów, przeciw było 192 zaś 23 wstrzymało się od głosu. . Foto: PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj

Z.Ziobro: reforma Sądu Najwyższego to realizacja przedwyborczych zapowiedzi PiS (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak dodała, 70 proc. Polaków źle ocenia wymiar sprawiedliwości. - Czas, kiedy było tak, jak było, się skończył - mówiła Mazurek dziennikarzom w Sejmie.

Mazurek była pytana, czy ma pewność, że prezydent podpisze ustawy reformujące sądownictwo. - Wierzę głęboko w to, że skoro pan prezydent uznaje, że wymiar sprawiedliwości wymaga reformy i że obiecaliśmy reformy Polakom, to te ustawy podpisze - oświadczyła.

- Prezydent wypowiedział się jasno: nie podpisze ustaw, jeżeli nie będą wniesione jego poprawki. Poprawki jego zostały wniesione, więc mam nadzieję, że tych ustaw nie zawetuje. Ale to jest oczywiście decyzja pana prezydenta - mówiła posłanka PiS.

Na pytanie o powód tak szybkiego tempa prac nad ustawą o SN Mazurek stwierdziła, że żadne tempo dla opozycji nie byłoby satysfakcjonujące, a każdy termin mógłby być przez nią kwestionowany.

REKLAMA

FILM: – Obserwowałem wczoraj wpisy Tomasza Lisa w internecie. Tomasz Lis jest rzecznikiem opozycji totalnej w Polsce i wprost napisał, że nawołuje do Majdanu. Dla opozycji totalnej jest on bohaterem i autorytetem. Chciałbym Tomaszowi Lisowi przypomnieć, że na Majdanie zginęło ok. 100 osób, więc chyba powinien skorzystać z porady psychiatrycznej. Niech może się zacznie leczyć, bo jeśli życzy Polsce rozlewu krwi i śmierci Polakom, to czas najwyższy, żeby odwiedził Tworki – powiedział w programie „Gość poranka” poseł Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz.


- Wybieramy te rozwiązania, które w naszej ocenie będą rozwiązaniami słusznymi i będą doprowadzały do tego, że wymiar sprawiedliwości zacznie funkcjonować skutecznie, sprawiedliwie - zaznaczyła. - Mam nadzieję, że ta reforma spotka się z akceptacją pana prezydenta, bo to obiecaliśmy Polakom podczas kampanii wyborczej - dodała.

Rzeczniczka PiS zarzuciła opozycji awanturnictwo w czasie prac nad ustawą o SN. "Nie robią na mnie wrażenia strachy na lachy pana Grzegorza Schetyny. To jest człowiek, który chce uchodzić za poważnego polityka, więc powiem mu jako kobieta, która w tej polityce też trochę już funkcjonuje: Przestań mnie Grzegorzu Schetynie straszyć, bo ja się ciebie nie boję" - powiedziała. Dodała, że politycy PiS trzymają nerwy na wodzy mimo tego, że - jak podkreśliła - są "nieustannie atakowani, szarpani i obrzucani obelgami".

Schetyna w czwartek oświadczył, że Platforma składa wniosek o nowelizację Kodeksu karnego, zgodnie z którą wszyscy, którzy będą wspierać prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i zagłosują za odebraniem polskim sądom niezawisłości, "zapłacą prawnie wolnej Polsce".

REKLAMA

Mazurek odnosząc się do sprzeciwu części społeczeństwa wobec reformy sądownictwa, zaznaczyła, że protesty są wpisane w państwo demokratyczne. - Nie zabraniamy tych protestów, każdy protestować ma prawo - mówiła.

Jednocześnie podkreśliła, że zarówno ona, jak i wyborcy PiS nie akceptują sytuacji, w której partii rządzącej odmawia się rządzenia. W ocenie Mazurek, robi to dzisiaj "totalna opozycja".

- Jesteśmy przekonani, co do tego, że prowadzimy Polskę w dobrym kierunku. Jeżeli ktoś nie zgadza się z nasza reformą, to jest ku temu czas przy wyborach, żeby oddać głos na tych, którzy zasługują na ich wsparcie - dodała.

Nową ustawę o Sądzie Najwyższym Sejm uchwalił - przy protestach opozycji - w czwartek po południu. Przewiduje ona m.in. utworzenie trzech nowych Izb SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN, umożliwia też przeniesienie obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

REKLAMA

Posłowie wprowadzili ponad 30 poprawek PiS, które wnoszą do ustawy o SN m.in. propozycje zgłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę. Poprawki te wzmacniają kompetencje głowy państwa i wprowadzają przepis, że Sejm będzie wybierał sędziów członków KRS większością 3/5 głosów. Odrzuconych zostało natomiast ponad 1,3 tys. poprawek wszystkich klubów opozycyjnych: PO, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15.

pp/PAP

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej