Dziś rusza 27. Bieg Powstania Warszawskiego
Ulicami stolicy przebiegną dzisiaj uczestnicy 27. Biegu Powstania Warszawskiego. Upamiętnią w ten sposób rocznicę historycznego zrywu sprzed 73 lat.
2017-07-29, 09:32
Posłuchaj
arcin Kuriata z Centrum Sportu "Aktywna Warszawa" mówi, że organizatorzy przygotowali trzy trasy. Zawody poprzedzi 4. Bieg Zdobycia Pasty. O 9.00 jego uczestnicy wbiegli na 8. piętro historycznego budynku, oddając hołd powstańcom, którzy go zdobyli. Wieczorem o 20.00 z ulicy Bonifraterskiej wystartują zawodnicy na 5 kilometrów, a o 21.00- na 10 kilometrów.
Powiązany Artykuł
73. rocznica Powstania Warszawskiego. Dzisiejsze uroczystości
- Bieg Powstania Warszawskiego to nie tylko sportowa rywalizacja - mówi Marcin Kuriata. Jak zapowiada, dla kibiców i zawodników przygotowano wiele atrakcji między innymi: spotkania z kombatantami, wystawy, pokazy grup rekonstrukcyjnych, materiały edukacyjne.
Marcin Kuriata podkreśla, że głównym celem imprezy jest podtrzymywanie pamięci o Powstaniu Warszawskim i jego uczestnikach. Jak wyjaśnia, ideą wydarzenia jest oddanie hołdu bohaterom zrywu i edukacja historyczna. - To bardzo ważna data dla Warszawy, dlatego o niej przypominamy - mówi Marcin Kuriata.
Wyznaczona trasa wiedzie przez miejsca walk, obok pomników i tablic upamiętniających ważne dla Powstania miejsca. Zawodnicy pobiegną ulicami: Bonifraterską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Karową, Wybrzeżem Kościuszkowskim, Wybrzeżem Gdańskim, Sanguszki do mety na Konwiktorskiej. Te ulice na czas biegu będą zamknięte dla ruchu drogowego.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął Program Trzeci Polskiego Radia.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
POWSTANIE WARSZAWSKIE
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki z Niemcami ruszyło około 40-50 tysięcy słabo uzbrojonych powstańców. Powstanie planowane na kilka dni trwało 63 dni, w walkach poległo około 18 tysięcy powstańców, Niemcy wymordowali też około 140 tysięcy cywilnych mieszkańców miasta. Po zakończaniu walk, około pół miliona pozostałych przy życiu cywilów wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
pp/PAP/IAR
REKLAMA