W Warszawie rozpoczęły się Dni Pamięci Pawiaka

Do 6 października potrwają w Warszawie Dni Pamięci Pawiaka. Uczniowie gimnazjów, liceów i ostatnich klas podstawówki mogą uczestniczyć w wykładach, spektaklach i spotkaniach z byłymi więźniami Pawiaka, które mają przybliżyć historię funkcjonowania tego więzienia i przypomnieć sylwetki więźniów.

2017-10-04, 15:15

W Warszawie rozpoczęły się Dni Pamięci Pawiaka
Więzienie na Pawiaku. Foto: Trabantos/Shutterstock.com

Posłuchaj

Dni Pamięci Pawiaka. Relacja Katarzyny Ingram (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Kierownik Muzeum Więzienia Pawiak Joanna Gierczyńska wyjaśnia, że Dni Pawiaka przybliżają historię funkcjonowania więzienia od lat 30. XIX wieku oraz przypominają sylwetki więźniów. Część z więzionych na Pawiaku ma dziś ponad 90 lat, ale mimo to niektórzy wciąż chętnie spotykają się z młodzieżą.

Wydarzenia podczas Dni Pamięci Pawiaka są skierowane do młodzieży licealnej, gimnazjalnej i uczniów klas siódmych podstawówki. Muzeum przygotowało 6 wykładów poświęconych sylwetkom więźniów. Historycy będą opowiadali o pedagogu i działaczu społecznym Januszu Korczaku oraz o sanitariuszce Wandzie Ossowskiej, nazywanej "pawiacką świętą", wielokrotnie przesłuchiwanej w siedzibie gestapo przy alei Szucha. Mimo maltretowania i bicia, nikogo nie wydała.

Oprócz wykładów będzie też spektakl pod tytułem "Chleba naszego powszedniego" inspirowany wspomnieniami dzieci, które były więzione w obozach koncentracyjnych. 5 października odbędą się spotkania edukacyjne przybliżające funkcjonowanie więzienia Pawiak. Tego dnia będzie też możliwość zwiedzenia gmach Ministerstwa Edukacji Narodowej. W okresie okupacji mieścił się tam niemiecki Urząd Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa, którego jednym z głównych wydziałów było gestapo. W budynku, w którym obecnie mieści się MEN, odbywały się przesłuchania więźniów.

mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej