PE: dwugłos ws. Polski, powstały dwa projekty rezolucji

Krytyka sytuacji w Polsce, zwłaszcza reform sądownictwa i przygotowanie do wniosku stwierdzającego zagrożenie dla praworządności znalazły się w projekcie rezolucji, do którego dotarło Polskie Radio. Jest to wspólny projekt chadeków, socjalistów, liberałów, zielonych i komunistów.

2017-11-13, 12:28

PE: dwugłos ws. Polski, powstały dwa projekty rezolucji
Parlament Europejski. Foto: jorisvo/shutterstock.com

Posłuchaj

Dwugłos ws. Polski w Parlamencie Europejskim, powstały dwa projekty rezolucji - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Osobną rezolucję przygotowała frakcja europejskich konserwatystów, do której należą europosłowie PiS. Krytykuje ona podwójne standardy stosowane przez Komisję Europejską. Głosowanie w środę po południu.

Prace nad projektem rezolucji jeszcze trwają i może jeszcze być zmieniony, ale na razie, jest w nim wola uruchomienia artykułu 7 unijnego traktatu. Chodzi o pierwszy etap, czyli wysłanie przez Parlament Europejski wniosku do unijnych krajów stwierdzającego zagrożenie dla praworządności w Polsce. Najpierw zgodnie z procedurami musi powstać sprawozdanie o sytuacji w naszym kraju. Wezwanie do jego sporządzenia przez komisję swobód obywatelskich i sprawiedliwości zapisano w projekcie rezolucji.

Co zawierają rezolucje ws. Polski?

W dokumencie znalazła się przede wszystkim krytyka reform wymiaru sprawiedliwości i wezwanie do respektowania zaleceń Komisji Europejskiej i Komisji Weneckiej. Wpisano również m.in. apel o zaprzestanie wycinki w Puszczy Białowieskiej.

Drugą rezolucję przygotowali europejscy konserwatyści, którzy apelują o poszanowanie suwerenności unijnych krajów. Krytykują też Komisję Europejską za stosowanie podwójnych standardów. Zwracają uwagę, że Bruksela prowadząc dialog z Polską odnosi się do trwających prac nad reformą sądownictwa, stając się - jak napisali - uczestnikiem wewnętrznej debaty politycznej, co nie ułatwia merytorycznego rozwiązania sporu.

REKLAMA

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej