"Wystąpili przeciwko swojej ojczyźnie". Kto podpisał antypolską rezolucję?
- To jest dzień hańby dla, na szczęście nie wszystkich, europarlamentarzystów Platformy Obywatelskiej – podkreślił w czwartek wicepremier Jarosław Gowin.
2017-11-16, 14:07
PE przyjął w środę rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności. PE wyraził m.in. zaniepokojenie proponowanymi zmianami w przepisach, które dotyczą polskiego sądownictwa, które "mogą strukturalnie zagrozić niezawisłości sądów i osłabić praworządność w Polsce". W dokumencie znalazł się też apel PE do polskiego rządu, by potępił "ksenofobiczny i faszystowski" Marsz Niepodległości. Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS, PO podzieliła się w tej sprawie, a eurodeputowani PSL nie wzięli udziału w głosowaniu.
Przeciw rezolucji byli wszyscy eurodeputowani PiS, a także Robert Iwaszkiewicz i Janusz Korwin-Mikke (Wolność) oraz Jacek Saryusz-Wolski. Głosowanie zbojkotowali europosłowie PSL. Parlamentarzyści SLD: Adam Gierek, Janusz Zemke, Krystyna Łybacka i Bogusław Liberadzki oraz Lidia Geringer de Oedenberg wstrzymali się od głosu.
W ocenie wicepremiera, słowa, które padły w trakcie debaty w PE "obrażają ogół Polaków". - Hasła, które pojawiły się na marginesie Marszu Niepodległości są hasłami haniebnymi, ale równie haniebna jest postawa tych eurodeputowanych, którzy wystąpili przeciwko swojej ojczyźnie – ocenił wicepremier.
Rezolucję poparło 6 europosłów Platformy Obywatelskiej: Danuta Jazłowiecka, Danuta Huebner, Barbara Kudrycka, Julia Pitera, Róża Thun i Michał Boni. 12 wstrzymało się do głosu: Jerzy Buzek, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Janusz Lewandowski, Elżbieta Łukacijewska, Jan Olbrycht, Marek Plura, Dariusz Rosati, Adam Szejnfeld, Bogdan Wenta, Jarosław Wałęsa, Tadeusz Zwiefka i Bogdan Zdrojewski.
REKLAMA
- Jestem bardzo zasmucony, że moi dawni koledzy partyjni zachowali się w ten sposób, skoro nawet posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej zdobyli się na to, żeby w tej debacie powstrzymać swoją niechęć wobec obozu rządowego i stanąć po stronie dobrego imienia Polski – dodał minister nauki i szkolnictwa wyższego.
- Będziemy rozmawiali o konsekwencjach wobec europosłów PO, którzy zagłosowali w środę "za" sankcjami dla Polski na posiedzeniu zarządu, pewnie w przyszłym tygodniu - zapowiedział w czwartek wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.
Parlament Europejski zainicjował też własną procedurę zmierzającą do uruchomienia art. 7 traktatu wobec Polski. Za przyjęciem dokumentu głosowało 438 eurodeputowanych, 152 było przeciw, 71 wstrzymało się od głosu.
REKLAMA
pr,pap,PE
REKLAMA