X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Byli generałowie SB skazani za zbrodnię przeciwko ludzkości. Wysyłali opozycjonistów na zimowe ćwiczenia

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 14:14
Emerytowani generałowie SB Władysław C. i Józef S. dostali po dwa lata więzienia za bezprawne powołanie w stanie wojennym opozycjonistów na rzekome ćwiczenia wojskowe. Wyrok wydał warszawski Sąd Rejonowy. Prokuratura chciała kar w zawieszeniu. Wyrok nie jest prawomocny. 
Audio
  • Jeden z pokrzywdzonych Andrzej Adamczyk o skazaniu generałów (IAR)
Oskarżony były generał SB Józef S. (z prawej) podczas procesu
Oskarżony były generał SB Józef S. (z prawej) podczas procesuFoto: PAP/Jakub Kamiński

Według prokuratorów IPN, powołanie w stanie wojennym opozycjonistów na ćwiczenia wojskowe, było pretekstem do pozbawienia wolności ponad 300 osób. Z powodu powołania na przełomie 1982-83 opozycjoniści spędzili trzy zimowe miesiące na poligonie w Chełmnie. Spali w namiotach, dostali stare buty i mundury, zlecano im też różne - najczęściej nieprzydatne - zadania, jak np. kopanie rowów.

Jak wskazał w czwartek sąd, czyny popełnione przez skazanych polegały na prześladowaniu poszkodowanych osób ze względów politycznych i należy je zakwalifikować jako popełnienie zbrodni komunistycznej i zbrodni przeciwko ludzkości.

- To jest przełomowy wyrok ze względu na to, że sąd uznał czyn byłych generałów SB za zbrodnię przeciwko ludzkości - ocenił prokurator IPN Mieczysław Góra. Dodał, że większość spraw, w których wnoszono o zakwalifikowanie czynu jako zbrodnia przeciwko ludzkości, była przez sądy umarzana. - Jestem bardzo wzruszony, ponieważ proces dotyczył sprawy, którą zajmowałem się 10 lat. Jestem niezmiernie wdzięczny sądowi za te sześć lat procesu i tak wnikliwą analizę zebranego materiału - powiedział prokurator IPN.

84-letni Józef S., który był obecny w czwartek w sądzie, nie chciał komentować wyroku. Wyraził nadzieję, że "nie trafi do więzienia". Na ogłoszeniu wyroku nie był obecny 93-letni Władysław C. Jego adwokat po wyjściu z sali sądowej nie chciała komentować orzeczenia dziennikarzom. 

Pion śledczy IPN, który prowadzi to postępowanie od 2008 r., podkreśla, że warunki były tam surowsze od tych, w jakich trzymano internowanych. Śledztwo wszczęto po zawiadomieniu Stowarzyszenia Osób Internowanych "Chełminiacy 1982", zrzeszającego pokrzywdzonych. Część z 304 działaczy opozycji umieszczonych w tej jednostce już nie żyje. Proces toczył się przed stołecznym sądem rejonowym od marca 2015 r.

Szef stowarzyszenia Tadeusz Antkowiak zaraz po wyroku nie krył radości. Zwracał uwagę, że emerytowani generałowie SB po wysłuchaniu aktu oskarżenia przekonywali, że to "Solidarność" im przeszkadzała we wprowadzeniu demokracji w Polsce. - Gdyby sąd ich dzisaj uniewinnił, to oni do historii by przeszli jako ludzie, którzy budowali demokrację. Bo my poginiemy, wszyscy by o tym zapomnieli - powiedział Tadeusz Antkowiak. Szef Stowarzyszenia Osób Internowanych zwrócił uwagę, że sędzia wydał wyrok surowszy niż żądał prokurator - wymierzył bowiem bezwzględne więzienie mimo wieku generałów SB. Tadeusz Antkowiak uznał to za największy sukces procesu.

Adwokat oskarżonych już zapowiedział apelację.

Źródło: TVP Info

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawa: hołd dla opozycjonistek więzionych w stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 20:10
W Warszawie oddano hołd działaczkom opozycji antykomunistycznej, więzionym w czasie stanu wojennego w areszcie Olszynka Grochowska. Podczas uroczystości, na murze aresztu została odsłonięta tablica upamiętniająca kobiety internowane i osadzone w tym miejscu po 13 grudnia 1981 roku. W uroczystości udział wzięły między innymi przetrzymywane w warszawskim areszcie, a także w innych miejscach w Polsce.
rozwiń zwiń