Gen. Wiesław Kukuła: powstanie Centrum Szkolenia WOT kluczowe dla przyszłości formacji

2018-07-03, 06:57

Gen. Wiesław Kukuła: powstanie Centrum Szkolenia WOT kluczowe dla przyszłości formacji
Żołnierze WOT . Foto: www.mon.gov.pl/

- Zapadła decyzja, by Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej stworzyć w Toruniu. Powstać ma także przynajmniej jeden ośrodek szkolenia, potwierdzona lokalizacja to Nowe Miasto nad Pilicą - powiedział dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła.

Budowę Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej poprzedni minister obrony Antoni Macierewicz planował w Siedlcach. Obecny szef MON Mariusz Błaszczak ma inną koncepcję, o czym publicznie poinformował podczas święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Zapowiedział m.in., że na przełomie tego i przyszłego roku w Toruniu ruszy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dotychczas utworzono 13 brygad WOT, zaczyna się formowanie czterech ostatnich. Do końca 2019 r. mają istnieć struktury wszystkich 17 brygad w całej Polsce – po jednej w każdym województwie, z wyjątkiem Mazowsza, gdzie przewidziano dwie. - Docelowo powinniśmy być samowystarczalni, jeśli chodzi o szkolenie – powiedział gen. Kukuła. Konieczność stworzenia Centrum wynika, jego zdaniem, z kilku powodów. Najważniejszy, jak wskazał, wiąże się ze zmianą modelu szkolenia w WOT po zakończeniu formowania brygad w 2021 roku. Drugim jest specyfika pełnienia terytorialnej służby wojskowej i nieadekwatność do niej modeli kształcenia i szkolenia w istniejących centrach. Nie bez znaczenia, jak ocenił, jest także rozwój pozostałych rodzajów sił zbrojnych, który już zagospodarowuje potencjał ich centrów szkolenia.

- Od końca 2019 r. będziemy stopniowo przechodzić ze szkolenia w modelu trzyletnim na taki, który będzie modelem dziewięciotygodniowego zintegrowanego kursu lekkiej piechoty. Na początek takim szkoleniem obejmiemy kandydatów na uzupełnienia wolnych etatów w już sformowanych brygadach. Docelowo po 2021 roku każdy nowy żołnierz WOT rozpocznie służbę wojskową takim kursem – wskazał generał.

"Co piąty żołnierz jest zainteresowany służbą zawodową"

Realizowane obecnie szkolenie jest – jego zdaniem - optymalne na tym etapie budowania formacji m.in. dlatego, że nie ma w Polsce centrum, które podołałoby szkoleniu takiej liczby żołnierzy. - W pewnym momencie napełnimy struktury i wszystko, co będziemy uzupełniać, to powstające wakaty. Co piąty nasz żołnierz jest zainteresowany służbą zawodową. W tego typu formacjach należy liczyć się z dużą fluktuacją kadr – poinformował.

- W niedalekiej przyszłości naszym celem jest samowystarczalność szkoleniowa. Pomimo że powołane Centrum będzie wyspecjalizowane w szkoleniu szeregowych i podoficerów pełniących terytorialną służbę wojskową, to również tam kształceni mają być kandydaci na żołnierzy zawodowych, w tym kandydaci na podoficerów zawodowych w WOT – dodał.

Dowódca WOT zapowiedział, że oprócz Centrum WOT powstanie przynajmniej jeden ośrodek tzw. dziedzinowego szkolenia. Jest już przesądzone, że będzie miał siedzibę w Nowym Mieście nad Pilicą. Mają się tam odbywać wszystkie kursy związane z organizacją współdziałania z lotnictwem, np. organizacja zrzutowisk i lądowisk, przyjmowania desantów i zrzutów. Będą tam również szkoleni operatorzy dronów rozpoznawczych i uderzeniowych na potrzeby WOT.

Toruń najlepszą z możliwych lokalizacji

- W Nowym Mieście nad Pilicą planujemy też zbudować innowacyjny ośrodek walki w bezpośrednim zwarciu (CQB), będzie tam można aranżować fragmenty infrastruktury miejskiej. To miejsce będzie służyć również innym formacjom i rodzajom sił zbrojnych. Dzisiaj brakuje dobrych zasobów przygotowujących pododdziały do walki w bezpośrednim zwarciu – powiedział Kukuła. Dodał, że w Siedlcach rozwijany jest 53. batalion lekkiej piechoty w strukturze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Szefem Centrum Szkolenia w Toruniu będzie ppłk Mariusz Miechowicz, który obejmie obowiązki od sierpnia. - Formowanie jednostki szkolnictwa wojskowego dedykowanej formacji lekkiej piechoty to zaszczyt, honor i wyzwanie. Odbieram liczne sygnały, że wybór Torunia na lokalizację centrum był decyzją najlepszą z możliwych. Liczę na wsparcie lokalnego środowiska wojskowego, akademickiego, lokalnych władz i społeczeństwa – skomentował ppłk Miechowicz.

Formowanie WOT jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęło się z początkiem 2017 r. Główne zadania tej formacji to wspieranie wojsk operacyjnych i lokalnych społeczności - także w razie klęsk żywiołowych.

kad

Polecane

Wróć do strony głównej