Nowa strategia cyberbezpieczeństwa. M. Zagórski: będziemy wspierać polskie 5G

Strategia Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2019-2024 jest już gotowa i oczekuje na podpis premiera Mateusza Morawieckiego - poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski. Zadeklarował, że resort będzie wspierał tworzenie spółki, mającej budować infrastrukturę sieci 5G w Polsce.

2019-10-29, 14:10

Nowa strategia cyberbezpieczeństwa. M. Zagórski: będziemy wspierać polskie 5G

Posłuchaj

Minister cyfryzacji Marek Zagórski - o Krajowej Strategii Cyberbezpieczeństwa. (IAR)
+
Dodaj do playlisty

O zakończeniu prac nad Strategią minister Zagórski poinformował na konferencji prasowej zorganizowanej pierwszego dnia 5. Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa Cybersec w Katowicach.

- Strategia Cyberbezpieczeństwa jest kontynuacją dotychczasowych prac i działań. Co istotne, to dokument powstały po tym, jak weszła w życie ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, gdy ten system instytucjonalny został utworzony. W związku z tym jej głównym celem jest wzmocnienie tego systemu instytucjonalnego, także zwiększenie odporności systemu na zagrożenia cybernetyczne - wyjaśnił minister Zagórski.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Prawo jazdy w smartfonie coraz bliżej. Wystarczy mobilna aplikacja

REKLAMA

- Mamy w tym kilka celów szczegółowych, w tym m.in. podnoszenie świadomości, rozwijanie narzędzi, także wytwarzanych w Polsce. Ważnym elementem jest też współpraca międzynarodowa, która powinna być kontynuowana i będzie, dlatego, że jeśli chodzi o tego typu zagrożenia i ten komponent naszego bezpieczeństwa, żadne państwo nie jest go w stanie zrealizować w pełni samodzielnie - dodał szef MC.

Jak wynika z informacji resortu, Strategia Cyberbezpieczeństwa RP określa strategiczne cele oraz środki polityczne i regulacyjne, które trzeba zrealizować, aby systemy informacyjne, operatorzy usług kluczowych, operatorzy infrastruktury krytycznej, dostawcy usług cyfrowych oraz administracja publiczna były odporne na incydenty w cyberprzestrzeni.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Bez sieci 5G polska gospodarka pozostanie daleko w tyle

REKLAMA

Główne zmiany w Strategii wynikają z: wejścia w życie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz aktualnych wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem - jak zabezpieczenie rozwiązań w ramach technologii 5G, upowszechnienie przetwarzania w chmurze czy konieczność poszerzania świadomości w społeczeństwie.

Minister Cyfryzacji poinformował także, że resort będzie wspierał tworzenie spółki, mającej budować potrzebną infrastrukturę rozwoju sieci 5G (roboczo nazywanej Polskim 5G), nie zakłócając konkurencji. 

Porozumienie ws. rozpoczęcia prac nad koncepcją powołania spółki Polskie 5G do budowy infrastruktury usług 5G zawarły dziś grupa PFR, Exatel, Orange Polska, TMobile Polska oraz Plus.

REKLAMA

Sieć 5G to określenie stosowane do kolejnej generacji szybkiego, mobilnego internetu. Prace nad rozwojem tego standardu związane są z rosnącą liczbą podłączonych urządzeń do internetu, a także z rozwojem internetu rzeczy. Sieć 5G ma zapewnić m.in. sprawną obsługę rosnącej liczby urządzeń ciągle podłączonych do sieci.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Czy należy się obawiać 5G?

Do 2020 r. Komisja Europejska chce objąć siecią 5G przynajmniej po jednym mieście każdego kraju członkowskiego, a do 2025 r. powinny zostać wyposażone w nią wszystkie duże miasta w UE oraz główne szlaki transportowe. Główne parametry sieci 5G to 1 Gb/s transferu, a także opóźnienie mniejsze niż 5 milisekund oraz obsługa ponad 100 urządzeń na metr kwadratowy powierzchni.

IAR/PAP, PolskieRadio 24, akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej