Ważny etap Baltic Pipe. Jest decyzja lokalizacyjna dla polskiej części

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał decyzję lokalizacyjną dla polskiej części rurociągu podmorskiego Baltic Pipe - wynika z czwartkowego komunikatu służb prasowych wojewody. Decyzja została wydana na rzecz Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

2020-01-09, 15:25

Ważny etap Baltic Pipe. Jest decyzja lokalizacyjna dla polskiej części
Niemieccy śledczy ostrzegają przed kolejnymi atakami na infrastrukturę krytyczną. Foto: Shutterstock/INSAGO

Posłuchaj

Piotr Naimski podkreślił, że ta strategiczna inwestycja jest prowadzona zgodnie z planem (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- To ważny etap poprzedzający rozpoczęcie budowy gazociągu zapewniającego bezpieczne, opłacalne i stałe dostawy gazu z Norwegii do Polski – podkreśla, cytowany w komunikacie, Hinc.

Powiązany Artykuł

bALTIC PIPE FREE 1200.jpg
Umowa na dostawy rur dla gazociągu Baltic Pipe podpisana

Jak dodał, "dokumenty złożone przez inwestora były kompletne, dzięki czemu możliwe było sprawne przeprowadzenie postępowania o ustalenie lokalizacji".
Decyzja obejmuje polską części gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego od przekroczenia granicy wyłącznej strefy ekonomicznej do tzw. zespołu zaporowego Niechorze-Pogorzelica w rejonie wyjścia gazociągu na ląd.

Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski 

W zakres inwestycji wchodzi gazociąg podmorski przechodzący przez obszary morskie RP oraz pas techniczny Morza Bałtyckiego (przekroczenie linii brzegowej zostanie zrealizowane metodą bezwykopową), a także odcinek lądowy, czyli gazociąg łączący gazociąg z zespołem zaporowym Niechorze-Pogorzelica. Sam zespół zaworowy to stacja zaworowa, umożliwiająca odcięcie przepływu gazu.

W maju 2019 r. wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję o lokalizacji gazociągu Goleniów-Lwówek, a w czerwcu 2019 r. o lokalizacji gazociągu węzeł Płoty-tłocznia Goleniów oraz gazociągu od terminala Konarzewo do węzła Płoty.

REKLAMA

Baltic Pipe to strategiczny projekt mający na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy systemów przesyłowych gazu: Gaz-System i duński Energinet. Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m. sześc. surowca z Polski do Danii. Będzie można sprowadzać do Polski gaz ziemny ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Początek budowy zaplanowano na 2020 r., zakończenie na 2022 r.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej