Prof. Arkadiusz Jabłoński: jesteśmy bliscy dualizmu prawnego w Polsce

- Myślę, że obywatele z niepokojem spoglądają na to, co się dzieje. Jesteśmy bliscy może jeszcze nie anarchii prawnej, ale przynajmniej jakiegoś dualizmu prawnego. Mamy teraz podział na sędziów, którzy mają prawo orzekać i tych, którym to prawo zostało odebrane - powiedział socjolog prof. Arkadiusz Jabłoński (KUL). W Polskim Radiu 24 również komentarze dotyczące wyborów nowego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

2020-01-25, 12:50

Prof. Arkadiusz Jabłoński: jesteśmy bliscy dualizmu prawnego w Polsce

Posłuchaj

Prof. Arkadiusz Jabłoński o kryzysie w sądownictwie ("Temat dnia")
+
Dodaj do playlisty

W czwartek trzy izby Sądu Najwyższego orzekły, że sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa nie są uprawnieni do orzekania. W piątek premier Mateusz Morawiecki i KRS skierowali wnioski do Trybunału Konstytucyjnego. Szef rządu chce, by Trybunał zbadał zgodność z ustawą zasadniczą przepisów prawa, na podstawie których Sąd Najwyższy wydał uchwałę.

Wcześniej minister sprawiedliwości mówił, że uchwała SN nie jest skuteczna. Pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf powiedziała z kolei, że TK nie może kwestionować uchwały SN, gdyż nie ma prawa wkraczania w funkcję orzeczniczą sądów.

Powiązany Artykuł

1200_Müller_PAP.jpg
Rzecznik rządu: premier skierował do Trybunału wniosek ws. uchwały Sądu Najwyższego

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Rzecznik KE krytykuje TK. Wiceszef MSZ: to podwójne standardy

- To bardzo nieciekawa sytuacja. Myślę, że obywatele z niepokojem spoglądają na to, co się wydarzyło. Jesteśmy bliscy może jeszcze nie anarchii prawnej, ale przynajmniej jakiegoś dualizmu prawnego. Mamy teraz podzielone sądownictwo na tych "właściwych" sędziów i tych "niewłaściwych". Na tych, którzy mają prawo orzekać i tych, którym to prawo zostało odebrane - podkreślił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Jabłoński.

REKLAMA

"Osiągnięto całkowicie odwrotny efekt"

Profesor podkreślił, że Sąd Najwyższy działał za wskazaniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Ale jeżeli intencją SN była naprawa zaistniałej sytuacji, to osiągnięto efekt całkowicie odwrotny. W tej chwili już nic nie wiadomo, chyba poza jednym - na pewno następuje dążenie do ubezwłasnowolnienia czy też pozbawienia racji istnienia Izby Dyscyplinarnej Sądu - zaznaczył gość PR24. 

- Z całej interpretacji, którą usłyszeliśmy od pani prezes Gersdorf przebija się to, iż pewnikiem jest, że Izba Dyscyplinarna nie ma orzekać, nie jest sądem i jej wszelkie orzeczenia są nieważne - powiedział Jabłoński.

Bieżące tematy polityczne skomentowali również prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Zbigniew Lazar, ekspert ds. wizerunku, którzy odnieśli się do sytuacji wewnętrznej w Platformie Obywatelskiej, w tym do wyborów na nowego przewodniczącego partii.  

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Maria Furdyna, Błażej Prośniewski
Goście: prof. Arkadiusz Jabłoński (socjolog, Katolicki Uniwersytet Lubelski), prof. Łukasz Młyńczyk (politolog, Uniwersytet Zielonogórski), Zbigniew Lazar, ekspert ds. wizerunku
Data emisji: 25.01.2020
Godzina emisji: 11.06, 15.06, 15.33

REKLAMA

-------------------------

Polskie Radio 24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej