Premier: Europa potrzebuje ambitnego, ale sprawiedliwego budżetu

- Na sprawiedliwym budżecie Unii Europejskiej zyskają zarówno bogatsze północne kraje Wspólnoty, jak i biedniejsze południowe - przekonuje premier Mateusz Morawiecki w artykule napisanym dla niemieckiego dziennika "Die Welt". Mateusz Morawiecki broni też polityki spójności, twierdząc, że musi ona pozostać najwyższym unijnym priorytetem.

2020-02-17, 21:33

Premier: Europa potrzebuje ambitnego, ale sprawiedliwego budżetu

Posłuchaj

Mateusz Morawiecki o unijnym budżecie. Relacja Waldemara Maszewskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • W Brukseli narada unijnych ministrów do spraw europejskich dotycząca budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027
  • Premier powiedział dla niemieckiego dziennika "Die Welt", że "dobry budżet może być szansą dla Unii Europejskiej"
  • Mateusz Morawiecki przypomniał też, że obecnie Polska - biorąc pod uwagę niemiecki eksport - jest dla zachodniego sąsiada ważniejsza od Rosji

Powiązany Artykuł

czapu 1200.jpg
Narad szefów dyplomacji w Brukseli ws. budżetu na lata 2021-2027

Zdaniem Mateusza Morawieckiego dobry budżet może być szansą dla Unii Europejskiej. "Nie wolno nam teraz stać na uboczu, chcemy Europy, która będzie prawdziwym globalnym graczem" - napisał premier dla niemieckiej gazety. Szef rządu uważa, że ambitna Europa potrzebuje ambitnego, ale sprawiedliwego budżetu.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Konrad Szymański: będzie trudno o porozumienie ws. budżetu na lata 2021-2027

"Polska ważniejsza dla Niemiec od Rosji"

Opierając się na danych ekspertów polski premier napisał, że unijne wydatki na politykę spójności w latach 2007-2013 zwróciły się Wspólnocie aż w osiemdziesięciu procentach. Mateusz Morawiecki przypomniał też, że obecnie Polska - biorąc pod uwagę niemiecki eksport - jest dla zachodniego sąsiada ważniejsza od Rosji, a razem z Czechami jesteśmy ważniejsi od Chin.

W artykule Mateusz Morawiecki podkreślił, że po wejściu Polski do UE około dwóch milionów ludzi wyjechało z kraju. Stwierdził, że z punktu widzenia polskiej gospodarki było to zjawisko wyjątkowo negatywne, ale przyniosło miliardowe zyski m.in. gospodarce niemieckiej.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej