Szefowa KE chwali Polaków za solidarność z Włochami
W sobotnim numerze dziennika "Le Monde" przewodnicząca Komisji Europejskiej przyznaje, że UE została początkowo zdestabilizowana epidemią, ale obecnie wraca do siebie. Dodaje, że kluczem do uzdrowienia Europy jest solidarność, jak np. polskich lekarzy we Włoszech.
2020-04-04, 21:38
Powiązany Artykuł
Granice UE pozostaną zamknięte? Szefowa KE: trwają rozmowy ws. działań po Wielkanocy
"Wobec pandemii Europa musi być zjednoczona jak jeden mąż i przygotowana na potężne inwestycje i masywny budżet, gdy opadnie zagrożenie zarazy" – wzywa w tekście opublikowanym na łamach francuskiego dziennika przewodnicząca Komisji. Podkreśla przy tym, że solidarność jest sercem Europy i to ona "pozwoli jej się odrodzić".
Europa – pisze przewodnicząca Komisji – jednoczy swe siły, by "wspólnie zrobić to, czego nikt spośród nas nie byłby w stanie zrobić sam".
REKLAMA
Niemka wymienia najnowsze decyzje europejskie, w tym tę dotyczącą poluzowania zasad dyscypliny fiskalnej i zakazy pomocy państwa, co umożliwiło państwom UE przeznaczenie 2,8 biliona euro do walki z kryzysem, "więcej niż gdziekolwiek na świecie". Nowa inicjatywa, na którą UE przeznacza 100 miliardów euro, zwana "SURE" pomoże pracownikom zachować pracę i wynagrodzenie, a firmom przetrwać kryzys - zapowiada Ursula von der Leyen.
Ważny "solidny budżet"
Przewodnicząca Komisji twierdzi, że UE nie zadawala się połowicznymi krokami i wzywa do "masowych inwestycji w formie planu Marshalla". W tym celu – zaznacza – konieczny jest "solidny budżet Unii".
"Wielkie sumy wydawane dzisiaj po to, by uniknąć jeszcze większej katastrofy, są inwestycją w przyszłą ochronę" – tłumaczy.
Te inwestycje powinny objąć, jak pisze, innowacyjne badania naukowe, cyfryzację, odnawialne źródła energii, gospodarkę cyrkularną i przyszłościowe środki transportu.
REKLAMA
Najważniejsza jest jednak – stwierdza z naciskiem Ursula von der Leyen – wola wspólnej przyszłości, w której każdy jest solidarny z innymi.
"Przykłady takiej solidarności to polscy lekarze, którzy jadą do Włoch i Czesi, którzy wysyłają miliony masek do Hiszpanii i innych krajów" – pisze przewodnicząca Komisji, wyrażając przekonanie, że "każdy taki akt solidarności, pozwala powoli zdrowieć Europie", która "niedługo znów stanie na nogi".
Mapa: Johns Hopkins University
PAP/agkm
REKLAMA
REKLAMA