Sejm za wyborami korespondencyjnymi. Sprawdź, jak będzie wyglądać głosowanie
Sejm przyjął projekt ustawy o korespondencyjnym głosowaniu w nadchodzących wyborach prezydenckich. Jak może wyglądać głosowanie, jeśli ustawa dot. tegorocznych wyborów prezydenckich wejdzie w życie?
2020-04-07, 01:36
Posłuchaj
Przegłosowana w Sejmie ustawa stanowi, że głosowanie w wyborach prezydenckich w tym roku odbędzie się jedynie drogą korespondencyjną. Dotyczy to obu tur głosowań - wyborca nie musi składać żadnego wniosku, aby w takim głosowaniu wziąć udział.
Powiązany Artykuł
Wybory prezydenckie 2020. Sejm uchwalił ustawę ws. głosowania korespondencyjnego
Co będzie w pakiecie wyborczym?
Zgodnie z ustawą, operator pocztowy obowiązany do świadczenia usług powszechnych - w terminie przypadającym od 7 dni do dnia przypadającego przez dniem wyborów - doręczy pakiet wyborczy bezpośrednio do oddawczej skrzynki pocztowej wyborcy na adres wskazany w spisie wyborców.
Pakiet wyborczy ma składać się z: koperty zwrotnej, karty do głosowania, koperty na kartę do głosowania, instrukcję dot. oddania głosu oraz oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.
>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] "Interesująca idea". Prezydent Andrzej Duda o głosowaniu korespondencyjnym
REKLAMA
Ustawa zastrzega jednak, że minister aktywów państwowych (funkcję tę pełni wicepremier Jacek Sasin) "może określić, w drodze rozporządzenia, dodatkowe elementy wchodzące w skład pakietu wyborczego, mając na względzie zapewnienie wyborcom skutecznego prawa do głosowania". Określi również "wzór karty do głosowania, w tym sposób oznaczenia jej autentyczności".
Osoby przebywające poza adresem zameldowania będą mogły złożyć do urzędu gminy wniosek o dopisanie do spisu wyborców "najpóźniej w dniu wejścia w życie ustawy".
Jak zagłosować?
Ustawa określa też sposób oddawania głosów w wyborach prezydenckich. Wyborca po wypełnieniu karty do głosowania wkłada ją do koperty na kartę do głosowania, którą zakleja, a następnie kopertę tę wkłada do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu i umieszcza ją, sam lub za pośrednictwem innej osoby, nie wcześniej niż o godzinie 6.00 i nie później niż do godziny 20.00 w dniu głosowania, w specjalnie przygotowanej do tego celu nadawczej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieje w spisie wyborców, zaś wyborcy głosujący w Warszawie - na terenie dzielnicy, w której widnieją w rejestrze wyborców.
Powiązany Artykuł
Wybory korespondencyjne na świecie. Zobacz, w których państwach można było głosować z domu
"Wymagania, jakim powinna odpowiadać nadawcza skrzynka pocztowa operatora wyznaczonego przygotowana do umieszczenia koperty zwrotnej określa, w drodze rozporządzenia, minister właściwy do spraw aktywów państwowych, mając na względzie odpowiednie zabezpieczenie skrzynek nadawczych, w szczególności w celu zagwarantowania głosowania w sposób tajny" - czytamy w projekcie ustawy.
REKLAMA
Dostarczone koperty będą wrzucone do urn wyborczych. Za nieważne karty do głosowania uznawać się będzie m.in.: te "bez podpisanego oświadczenia wyborcy o osobistym i tajnym oddaniu głosu", bez wpisanych danych osobowych i numeru PESEL, z niezaklejoną kopertą do głosowania czy z danymi wyborcy, który już oddał swój głos.
Jak będą wyglądać komisje wyborcze?
Koperty zwrotne są dostarczane przez operatora pocztowego do gminnej obwodowej komisji wyborczej w dniu wyborów sukcesywnie od rozpoczęcia głosowania do godziny 23.00.
"Operator pocztowy obowiązany do świadczenia usług powszechnych w czasie wykonywania zadań, o których mowa w niniejszej ustawie, zwolniony jest z obowiązku świadczenia innych usług pocztowych" - głosi ustawa.
Zgodnie z ustawą, w wyborach prezydenckich w 2020 r. w każdej gminie - zamiast obwodowych komisji wyborczych - tworzy się gminną obwodową komisję wyborczą właściwą dla wszystkich obwodów utworzonych na obszarze danej gminy. W Warszawie gminną obwodową komisję wyborczą tworzy się odrębnie dla każdej dzielnicy.
REKLAMA
"W skład gminnej obwodowej komisji wyborczej wchodzi:
- w gminach do 50000 mieszkańców – nie mniej niż 3 i nie więcej niż 9 osób;
- w gminach powyżej 50000 mieszkańców – 9 osób oraz po 9 osób na każde kolejne 50000 mieszkańców, nie więcej jednak niż 45 osób."
- czytamy w projekcie ustawy.
Powiązany Artykuł
Wybory prezydenckie. Tłumaczymy, na czym polega głosowanie korespondencyjne
Czy głosowanie będzie bezpieczne?
Jak zaznaczono w treści projektu, minister aktywów państwowych w porozumieniu z ministrem zdrowia "określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy tryb: doręczania pakietów wyborczych przez operatora wyznaczonego do wyborcy, odbierania kopert zwrotnych umieszczonych w specjalnie przygotowanych do tego celu nadawczych skrzynkach pocztowych operatora wyznaczonego przeznaczonych do umieszczania kopert zwrotnych, dostarczania kopert zwrotnych do właściwych gminnych obwodowych komisji wyborczych, odbioru pakietów wyborczych lub kopert zwrotnych w przypadku umieszczenia ich w skrzynce na zwroty".
REKLAMA
Kiedy odbędą się wybory?
Ustawa stanowi, że głosowanie w wyborach prezydenckich w tym roku odbędzie się jedynie drogą korespondencyjną oraz, że w przypadku stanu epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę wcześniej określonego w postanowieniu terminu wyborów.
Termin ten musi być zgodny z zapisami Konstytucji. Ustawa dotyczy także ewentualnej drugiej tury wyborów prezydenckich.
Osobie, która ukradnie kartę do głosowania lub powiązane z nią dokumenty, albo umieszcza w skrzynce podrobiony głos, grozi do 3 lat więzienia.
REKLAMA
Ustawa dot. głosowania korespondencyjnego trafi do Senatu. Zgodnie z konstytucją, Senat w ciągu 30 dni od dnia przekazania ustawy może ją przyjąć bez zmian, uchwalić poprawki albo uchwalić odrzucenie jej w całości.
msz, IAR, PAP
REKLAMA