Ozdrowieńcy będą mogli pomóc chorym na koronawirusa

2020-04-13, 20:30

Ozdrowieńcy będą mogli pomóc chorym na koronawirusa
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: shutterstock/SamaraHeisz5

Osoby wyleczone z koronawirusa będą mogły oddać krew, a dokładnie osocze, potrzebne do leczenia COVID-19.

Posłuchaj

Ozdrowieńcy z pomocą dla chorych na COVID-19 (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W Polsce obecnie jest prawie 500 osób, które pokonały COVID-19.

- Tak zwani ozdrowieńcy mają przeciwciała, które mogą pomóc innym zakażonym koronawirusem w walce z tą chorobą - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Powiązany Artykuł

karetka 1200 pap.jpg
Nowe dane nt. koronawirusa w Polsce. Wiemy, ile osób wyzdrowiało

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Jaki jest wskaźnik zachorowalności na koronawirusa w Polsce? GIS publikuje statystyki

Chodzi o osoby, które przeszły zachorowanie i u których dwa kolejne wyniki badań w kierunku koronawirusa były ujemne. Dwa tygodnie po tym potwierdzeniu ozdrowieńcy będą mogli kontaktować się z regionalnymi centrami krwiodawstwa i krwiolecznictwa lub te centra podejmą taki kontakt celem potwierdzenia możliwości pozyskania dawców.

"Obiecująca metoda"

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA informuje, że po świętach pierwsi pierwsi ozdrowieńcy oddadzą swoje osocze, by pomóc chorym na COVID-19.

W klinice przy ulicy Wołoskiej od około dwóch tygodni zespół pod kierownictwem profesor Grażyny Rydzewskiej rozwija projekt podawania osocza ozdrowieńców chorym pacjentom.

Placówka podkreśla, że jest to projekt organizowany przy współpracy wszystkich Klinik i Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA. Jak napisano w komunikacie, "jest to obiecująca metoda, która może przyczynić się do szybszego zwalczenia epidemii".

Powiązany Artykuł

wirus 1200 en.jpg
260 nowych przypadków koronawirusa, w sumie prawie 7 tys. Łącznie zmarło 245 osób

Równolegle podobne projekty rozpoczęły się w USA i we Włoszech. "Cieszy nas fakt, że będziemy jednym z pierwszych krajów, które będą mogły zaproponować tą metodę terapii pacjentom. Projekt jest koordynowany przez lekarzy Adama Tworka i Krzysztofa Jaronia" - napisano w komunikacie

jp

Polecane

Wróć do strony głównej