Pewne jak 500+. W dobie koronawirusa nie ma obaw o programy społeczne

Władze zapewniają, że mimo zamieszania spowodowanego pandemią koronawirusa i spodziewanego wzrostu obciążeń finansowych nie będzie żadnych problemów z wypłatą świadczeń na dzieci. Jak mówi minister rodziny Marlena Maląg, program Rodzina 500+ jest realizowany od czterech lat i będzie funkcjonował dalej.

2020-04-16, 12:01

Pewne jak 500+. W dobie koronawirusa nie ma obaw o programy społeczne
Do tej pory złożono wnioski o świadczenie dla prawie 700 tysięcy ukraińskich dzieci.Foto: MRPiPS

Posłuchaj

Pewne jak 500+. W dobie koronawirusa nie ma obaw o programy społeczne (Tomasz Matusiak/Program Pierwszy Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty
  • Władze zapewniają: program Rodzina 500+ zostaje, nie ma obaw o wypłatę świadczeń
  • Program działa już od ponad 4 lat, do rodzin trafiło w sumie ok. 100 miliardów złotych
  • Ekspert: obecnie świadczenie może pomóc wielu rodzinom z kłopotami finansowymi

Jednocześnie - podkreśla minister - obecnie program zaczyna zyskiwać nowy wymiar, bo świadczenie 500+ może pomóc w przetrwaniu kolejnego miesiąca dla osób, które np. straciły prace lub mają zastój w firmie.

- Ono jest bardzo ważne dla polskich rodzin i nie zamierzamy z tego świadczenia rezygnować - zaznaczyła.

Powiązany Artykuł

maląg marlena PR1 1200x660.jpg
Minister rodziny: nie zamierzamy rezygnować ze świadczenia 500+

O tym, że środki na program Rodzina 500+ nie są zagrożone, mówił kilka dni temu podczas czatu z internautami prezydent Andrzej Duda. Zapewniał też, że nie ma żadnych planów, by cokolwiek zmieniać na gorsze w programie. Prezydent podkreślał też istotne znaczenie tego świadczenia dla polskich rodzin.

REKLAMA

Inicjatywa prezydenta

Formalnie to właśnie prezydent wystąpił z inicjatywą ustawodawczą ws. wprowadzenia programu Rodzina 500+, a 17 lutego 2016 roku podpisał ustawę w tej sprawie. Andrzej Duda mówił wówczas, że państwo ma obowiązek wspierać rodziny w wychowywaniu dzieci.

- Ta ustawa spowoduje, że poziom życia rodzin posiadających dzieci w sposób znaczący się poprawi, czasem wręcz w sposób skokowy, zwłaszcza w tych regionach Polski, gdzie są problemy z pracą i niskie zarobki - powiedział.

Koło na trudne czasy

Program oficjalnie ruszył 1 kwietnia 2016 roku, a 3 lata później został rozszerzony także na pierwsze dziecko. Obecnie zaś dla wielu rodzin, szczególności dla tych, dla których kryzys oznacza problemy finansowe, program może być dobrym "kołem ratunkowym" - uważa profesor Zbigniew Krysiak z SGH.

REKLAMA

Obecnie z programu korzysta ponad 6,5 miliona dzieci. Łącznie przekazano rodzinom ponad 100 miliardów złotych.

PolskieRadio24.pl, Program I Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej