Szef MSZ: W relacjach z Chinami Unia Europejska musi mówić jednym głosem
- Opowiadamy się za utrzymaniem przez Chiny i przestrzeganiem zobowiązań międzynarodowych - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Podczas wideokonferencji szefów MSZ państw UE zaznaczył, że Chiny to ważny partner i w wielu przypadkach strategiczny rywal Wspólnoty, a rosnące znaczenie tego kraju w wymiarze globalnym wymaga większej jedności.
2020-05-29, 16:40
Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że rosnące znaczenie Chin w wymiarze globalnym wymaga "większej jedności" UE i przypomniał, że przedstawione przez Polskę w czerwcu 2019 r. propozycje zasad współpracy UE z Chinami, obejmują m.in. "zapewnienie przejrzystości i koordynacji UE w odniesieniu do Chin, znaczenie relacji transatlantyckich w budowaniu relacji z Pekinem, czy poszukiwanie równowagi między pragmatycznym podejściem a ochroną wspólnych wartości".
Powiązany Artykuł
Dr Agnieszka Bryc: Chiny coraz bardziej stają się drugim biegunem świata
Utrzymanie "jednego państwa, dwóch systemów"
Jak przekazał Jacek Czaputowicz, ministrowie uzgodnili też tekst oświadczenia wyrażającego zaniepokojenie działaniami Chin podważającymi międzynarodowe zobowiązania dotyczące statusu Hongkongu.
- Opowiadamy się za utrzymaniem przez Chiny i przestrzeganiem zobowiązań międzynarodowych. W tym konkretnym przypadku dotyczy to zasady "jednego państwa, dwóch systemów" zgodnie z porozumieniem Chiny-Zjednoczone Królestwo z 1984 roku - mówił szef polskiej dyplomacji.
REKLAMA
Rozmowa o sytuacji w Afganistanie
Tematem wideokonferencji była też sytuacja w Afganistanie. Jak przekazał minister Jacek Czaputowicz, szefowie resortów dyplomacji z zadowoleniem przyjęli porozumienie między prezydentem Aszrafem Ghanim a przewodniczącym Wysokiej Rady do spraw Pojednania Narodowego, doktorem Abdullahem Abdullahem.
Jak mówił minister spraw zagranicznych, to pozytywny rozwój sytuacji. Wyjaśnił, że stwarza to pewne podstawy do rozwoju państwa, współpracy i zapewnienia stabilności. Jak dodał, Polska jest zainteresowana stabilizacją w Afganistanie, ponieważ sytuacja w tym państwie oddziałuje na region, a także pośrednio na Unię Europejską - jest to związane z zagrożeniem terrorystycznym za strony talibów oraz z ewentualną presją migracyjną.
Powiązany Artykuł
Protesty ponownie na ulicach Hongkongu. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych
Szef polskiej dyplomacji przypomniał o zaangażowaniu Polski w działania na rzecz stabilizacji sytuacji w Afganistanie, także poprzez udział Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Jak mówił Jacek Czaputowicz, ministrowie chcieliby osobiście spotkać się na kolejnej konferencji. Szansą na to może być planowana na czerwiec Rada do spraw Zagranicznych w Luksemburgu.
REKLAMA
ms
REKLAMA