X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Każdy może pomóc w poprawie sytuacji hydrologicznej". Prezydent zainaugurował program "Moja woda"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 15:10
Prezydent Andrzej Duda, inaugurując w Sulejówku pod Warszawą program "Moja woda" powiedział, że w jego ramach będzie można uzyskać dofinansowanie do 5 tysięcy złotych na budowę oczek wodnych i zbiorników podziemnych na deszczówkę. Wszystko po to, by wesprzeć rozwój małej retencji w Polsce.
Audio
  • Inauguracja programu "Moja woda" z udziałem prezydenta - relacja Dawida Grygorcewicza (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda: każdy może przyczynić się do poprawy sytyuacji hydrologicznej Polski poprzez budowę oczek wodnych i sadzenie w ogródkach odpowiednich roślin (IAR)
Prezydent Andrzej Duda w Sulejówku
Prezydent Andrzej Duda w SulejówkuFoto: PAP/Przemysław Piątkowski
  • Prezydent Andrzej Duda w Sulejówku zainaugurował program "Moja woda" i zachęcał Polaków do inwestowania w małą retencję
  • Prezydent: każdy może przyczynić się do poprawy sytuacji hydrologicznej
  • W puli nowego programu jest 100 milionów złotych

Andrzej Duda podczas wizyty w Parku Glinianki w Sulejówku zachęcał Polaków do prowadzenia małej retencji wody. Prezydent podkreślił, że jeżeli zaczniemy prowadzić mądrą gospodarkę wodną, gospodarkę retencjonowania wody w każdej dostępnej postaci, to jest szansa, że stosunki wodne w Polsce zdecydowanie się poprawią.

Każdy może pomóc

Jak zauważył, obecnie w Polsce retencjonowane jest zaledwie 6,5 proc. deszczówki.

- To zaledwie jedna trzecia przeciętnej w Unii Europejskiej - zaznaczył prezydent. Dodał, że wzorcowym przykładem retencjonowania wody opadowej w UE może być Hiszpania, gdzie retencji poddawane jest 45 proc. wody opadowej.

retencja 120.jpg
150 mln zł na małą retencję i walkę z suszą. Jest zapowiedź Marka Gróbarczyka

- Chcielibyśmy, żeby w Polsce w ciągu 10 lat to było 15 proc. To będzie i tak dużo - powiedział Andrzej Duda. Podkreślił, że każdy może się do tego przyczynić poprzez uprawę własnego ogródka, zastąpienie wystrzyżonego trawnika kwietną łąką, która dużo lepiej zatrzymuje wodę, a także poprzez budowę oczek wodnych i zbiorników podziemnych, w których wody opadowe będą zbierane.

"Moja woda" wesprze rozwój retencji

Prezydent poinformował, że w celu dofinansowania tego typu inwestycji powstał program "Moja woda".

- W tym programie będzie dofinansowanie do 85 proc. kosztów, ale nie więcej niż 5 tys. zł., będzie je można uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska poprzez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. Zachęcam wszystkich do tego, żeby tworzyć przy swoich domach kwietne łąki, oczka wodne, bo jest to bardzo pożyteczne - wyjaśniał Andrzej Duda. Zaznaczył, że jeżeli wszyscy takie oczka wodne i kwietne łąki będziemy mieli, z całą pewnością sytuacja wodna w Polsce się poprawi, co pomoże też rolnikom.

W puli 100 mln zł

Minister klimatu Michał Kurtyka podkreślał, że "woda jest takim zasobem, takim skarbem, o który uczymy się troszczyć".

- Program "Moja Woda", który wyrósł na bazie inspiracji naszej wspólnej rozmowy z panem prezydentem właśnie w trakcie tych miesięcy pandemii, kiedy orientowaliśmy się, widzieliśmy, że narasta inny kryzys - kryzys wodny, kryzys suszy, który może być równie dotkliwy dla naszego kraju jak pandemia, a na pewno przez wiele lat może być utrapieniem dla polskich rodzin i dla polskich rolników - mówił.

- W ramach programu "Moja woda" chcielibyśmy oddać dla polskich rodzin 100 mln zł i już od 1 lipca można będzie postulować za pośrednictwem Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska o tę kwotę, która została przekazana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, aby sfinansować przydomowe instalacje retencyjne - powiedział Kurtyka.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Zobacz więcej na temat: woda Andrzej Duda środowisko

Czytaj także

"Nie wylewajmy wody bez sensu, oszczędzajmy ją". Prezydent o suszy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 21:00
- Prowadzimy szereg działań, które składają się na wielki program nawadniania Polski. Zostały uruchomione środki na retencję - rzędu 10 mld zł na lata 2020-27 - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: w razie suszy rolnicy otrzymają pomoc od państwa

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 10:50
- Rolnicy nie zostaną bez pomocy - zapowiedział w związku z suszą prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z sadownikami z okolic Grójca w woj. mazowieckim. Zaapelował także o racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

150 mln zł na małą retencję i walkę z suszą. Jest zapowiedź Marka Gróbarczyka

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 13:04
Do końca tego roku powstaną inwestycje, które poprawią poziom wód gruntowych. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Zapowiedział, że na tak zwaną małą retencję zostanie wydanych 150 milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Program retencji przynosi efekty". Prezes Wód Polskich o walce z suszą

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 11:21
- Obfite deszcze, z jakimi mieliśmy do czynienia np. w ostatni weekend, z zasady nie poprawiają sytuacji suszowej ponieważ te wody szybko spływają do rzek, tworząc zagrożenie powodziowe - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Daca, prezes przedsiębiorstwa Wody Polskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Susza, brak wody? Sprawdź, jak uzyskać dopłaty do małej retencji

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 14:40
Susza i brak wody to narastający problem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Mają im przeciwdziałać rządowe programy służące nie tylko oszczędzaniu wody, ale także jej magazynowaniu i przechowywaniu. Poszczególne resorty i agendy rządowe oferują na te cele setki milionów złotych. Przedstawiamy, gdzie i jak uzyskać wsparcie.
rozwiń zwiń