"Tworzyły je wybitne jednostki". Prof. Przemysław Urbańczyk o początkach państwa polskiego
- Istotną rolę w tworzeniu się państwa polskiego pełniły wybitne jednostki, które do swojego projektu przekonały ludzi i tak powstało polskie państwo około połowy X wieku - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Urbańczyk, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
2020-06-28, 10:06
Gość PR24 odrzuca w swoich książkach narrację, której uczyliśmy się w szkole o początkach państwa polskiego. Odrzuca w nich społeczny ewolucjonizm, a dostrzega znaczenie wybitnych jednostek jako tych, które forsując swoje interesy doprowadzają do powstania polskiego państwa.
- Głównym oporem jaki ja miałem wobec poprzednich interpretacji było to, że historię pokazano jako ewolucyjne zmiany od nieuporządkowanego ustroju poprzez małe i duże plemiona, które się dogadały, wybrały przywódcę i w ten sposób powstała Polska - mówił.
Powiązany Artykuł
Wikingowie - postrach średniowiecznej Europy
"Produkt działań Piastów"
Jak dodał, to jednak ludzie zdeterminowani wobec swoich interesów tworzą podwaliny państwa. - To produkt działań rodu Piastów, którzy byli jednymi z wielu pretendentów do uzyskania wysokiej pozycji i którym udało się, założyli więc podstawy państwa, które trwa do dziś - zaznaczył.
Posłuchaj
REKLAMA
Przemysław Urbańczyk jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Archeologii UKSW oraz w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN. W jego zainteresowaniu pozostaje archeologia i historia wczesnego średniowiecza (początki państw, chrystianizacja, urbanizacja, stosunki geopolityczne, architektura mieszkalna i sakralna) Polski, Europy Środkowo-Wschodniej, Skandynawii i wysp północnego Atlantyku.
Jest autorem około 400 publikacji, w tym 12 książek monograficznych, z których jedna uzyskała nagrodę "Klio", a druga nagrodę MNiSW.
***
Audycja: "Konfrontacje idei"
REKLAMA
Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski
Gość: prof. Przemysław Urbańczyk (UW)
Data emisji: 28.06.2020
Godzina: 8.06
REKLAMA
Polecane
REKLAMA