Niemcy rozpoczynają swoje półroczne przewodnictwo w UE
Prezydencja przypada na moment, w którym Wspólnota próbuje złagodzić negatywne skutki koronakryzysu. Kluczowe dla unijnych krajów jest w tym półroczu uzgodnienie budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii.
2020-07-01, 05:55
- Negocjacje prowadzi szef Rady Europejskiej, ale zrobię co w mojej mocy, by go wesprzeć - mówiła niedawno kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Unijny szczyt w tej sprawie odbędzie się za niecałe trzy tygodnie, ale nie wiadomo, czy zakończy się porozumieniem z powodu dużych podziałów wśród krajów członkowskich.
Posłuchaj
- Unijny komisarz: jesteśmy lepiej przygotowani na drugą falę epidemii koronawirusa
- UE przygotowuje nowe prawo ws. relokacji uchodźców. Patryk Jaki: jestem przeciwny
Powiązany Artykuł

Nietypowa prezydencja. Chorwacja kończy półroczne przewodnictwo w UE
Reforma systemu azylowego?
Niemiecka kanclerz, mówiąc o priorytetach przewodnictwa, wymieniła też ochronę klimatu i prace na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz cyfryzację.
Pojawiły się również informacje, że Niemcy chcą wrócić do reformy unijnego systemu azylowego. Europejskie rządy w czerwcu 2018 roku ustaliły, że przyjmowanie uchodźców przez państwa członkowskie powinno być dobrowolne, jednak mimo to kraje południa, wystawione na presję migracyjną, chcą obowiązkowych kwot migracyjnych.
ms
REKLAMA