X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"PO podtrzymuje temperaturę sporu politycznego". Dr Maciej Onasz o protestach wyborczych

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 14:15
- Strona opozycyjna po wyborach chce pokazać, że jest aktywna, dalej skupiać na sobie uwagę, szczególnie dziesięciu milionów własnych wyborców z II tury wyborów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Prezydent Warszawy, kandydat KO w wyborach prezydenckich Rafał Trzaskowski podczas wieczoru wyborczego w Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie, 12.07.2020.
Prezydent Warszawy, kandydat KO w wyborach prezydenckich Rafał Trzaskowski podczas wieczoru wyborczego w Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie, 12.07.2020. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak przypomniał w rozmowie w Polskim Radiu, że Komitet Wyborczy Rafała Trzaskowskiego przygotowuje protest wyborczy, który złoży w Sądzie Najwyższym. "Jesteśmy to winni i demokracji, i tym wszystkim wyborcom, którzy czują się skrzywdzeni nieprawidłowościami" - tłumaczył wiceprzewodniczący PO.

Platforma Obywatelska tt-1200.jpg
Publicysta: po przegranych wyborach prezydenckich PO musi przejść pewnego rodzaju katharsis

Dr Maciej Onasz zwracał uwagę, że część argumentów kwestionujących wyniki wyborów odnosi się do całości procesu wyborczego. - Po raz kolejny są podnoszone kwestie systemowe związane choćby ze sposobem zarządzenia wyborów, takie, które na jakiś czas zostały odłożone ad acta. Spodziewaliśmy się, że zależnie od wyniku, te argumenty mogą powrócić - zaznaczył.

Posłuchaj
11:34 _PR24_AAC 2020_07_15-12-36-07.mp3 15.07.2020 dr Maciej Onasz (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

 - Drugą kwestią jest sam przebieg głosowania. Faktycznie są sprawy, które nie udały się do końca, choćby kwestia dostarczania pakietów w głosowaniu korespondencyjnym za granicą i incydentalne zdarzenia w kraju, jak brak pieczęci na kartach wyborczych - dodał.

"Najważniejsze jest wyciągnięcie wniosków"

Jak stwierdził politolog, mamy do czynienia z niedociągnięciami, które w dużej mierze dotyczą głosowania za granicą i są uzasadnione. - Można i trzeba je rozpatrywać. Samo zgłaszanie takich uwag nie jest niczym złym. Najważniejsze dla systemu wyborczego jest wyciągnięcie wniosków z tego, co nie wyszło - podkreślał.

"Gra emocjonalna i informacyjna"

- Nie wydaje się prawdopodobne, aby wspomniane niedociągnięcia mogły być opisane w takiej skali, by mogło to służyć podważeniu wyniku wyborów. Mamy do czynienia z pewną grą, emocjonalną i informacyjną - ocenił.

- Platforma Obywatelska musi podtrzymywać temperaturę sporu, pamiętajmy, że nawet do trzech czwartych elektoratu Rafała Trzaskowskiego nie głosowało za nim, a przeciwko Andrzejowi Dudzie. Żeby utrzymywać więź z tymi wyborcami, trzeba kierować do nich przekaz zgodny z ich oczekiwaniami. Budowa negatywnego przekazu będzie nadal użyteczna - mówił dr Maciej Onasz.

Zobacz także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Goście: dr Maciej Onasz

Data emisji: 15.07.2020

Godzina emisji: 12.36

PR24/PAP/ka

Czytaj także

"Nie było entuzjazmu wobec kandydatury Rafała Trzaskowskiego". Maciej Gdula o II turze wyborów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 08:15
- Duża część wyborców opozycji poszła do wyborów z przymusu, chcąc odsunąć Andrzeja Dudę, głosowała na Rafała Trzaskowskiego - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Maciej Gdula (Lewica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyborcy mają poczucie sprawstwa politycznego". Dr Bartosz Rydliński o wynikach II tury wyborów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 11:55
- Wynik Andrzeja Dudy to rezultat reform od 2015 r., w tym także programów socjalnych, to stworzyło nową  grupę wyborców - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński, politolog (UKSW).
rozwiń zwiń