more_horiz
Wiadomości

Kolej Plus. Gminy mają jeszcze niecały miesiąc na zgłoszenie się do programu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 10:00
Jeszcze przez miesiąc, do 26 sierpnia, samorządy mogą zgłaszać propozycje zwiększenia dostępności kolei w programie Kolej Plus - przypominają PKP Polskie Linie Kolejowe. Program szacowny na 6,5 miliarda złotych ma zapewnić połączenia kolejowe do miast, które obecnie takiej komunikacji nie mają.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
Posłuchaj
02:34 PR1_AAC 2020_07_29-06-37-53.mp3 Wygodniejsza i przyjemniejsza podróż. PKP Intercity odebrały zmodernizowane wagony (I.Kostyszyn/PR1)

Rzecznik prasowy PKP PLK Mirosław Siemieniec podkreśla, że głównym założeniem programu jest eliminacja wykluczenia komunikacyjnego, a tym samym zwiększenie atrakcyjności i możliwości rozwoju gospodarczego niektórych regionów kraju. Jak dodaje, celem jest połączenie miejscowości powyżej 10 tysięcy mieszkańców z miastami wojewódzkimi oraz rozbudowa infrastruktury kolejowej, która miejscami jest nieczynna.

ic 1200.jpg
Wygodniejsza i przyjemniejsza podróż. PKP Intercity odebrały zmodernizowane wagony

Celem programu Kolej Plus jest też poprawa warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów Polski. Program skierowany jest przede wszystkim do jednostek samorządu terytorialnego. Umożliwia on odbudowę, modernizację i przywracanie do życia tych torów kolejowych, które zostały zlikwidowane, ale też budowę nowych.

- Program pozwala też na inwestycje punktowe, np. budowę nowych przystanków czy łącznic kolejowych - wskazuje Mirosław Siemieniec.

Duża zachęta dla gmin


W programie 85 proc. wartości zaplanowanych inwestycji będzie finansowało państwo poprzez realizatora zadania - spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe. Pozostałe 15 proc. kosztów inwestycji to wkład własny samorządów. Zdaniem Adriana Furgalskiego z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR rozwiązanie, w którym to państwo dopłaca ogromną część funduszy, jest bardzo dobre.

- Te 85% wartości inwestycji to jest duża zachęta, nawet jeśli samorządy mają problemy finansowe w związku z pandemią koronawirusa. To są inwestycje na lata, samorządy doceniają znaczenie kolei, więc na pewno szybciej znajdą te brakujące 15% środków, niż gdyby miały znaleźć 100% pieniędzy na daną inwestycję - mówi ekspert.

Dzięki dużemu wkładowi finansowemu z budżetu państwa część inwestycji, która mogłaby być odkładana na lata, zostanie zrealizowana wcześniej.

Zgłoszenia samorządów w programie Kolej Plus, które wpłyną do 26 sierpnia, będą następnie ocenianie pod względem formalnym i na tej podstawie kwalifikowane do 2 etapu. Potem samorządy będą miały rok na przygotowanie wstępnych koncepcji - z zakresem i założeniami inwestycji, a także zapewnieniem finansowania. Prace budowlane mogą się zacząć w latach 2023-2024. Cały program jest przewidziany do 2028 r., do tego czasu powinny zakończyć się prace w całej Polsce.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, I.Kostyszyn, md

Zobacz także

Zobacz także