X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kolej Plus. Gminy mają jeszcze niecały miesiąc na zgłoszenie się do programu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 10:00
Jeszcze przez miesiąc, do 26 sierpnia, samorządy mogą zgłaszać propozycje zwiększenia dostępności kolei w programie Kolej Plus - przypominają PKP Polskie Linie Kolejowe. Program szacowny na 6,5 miliarda złotych ma zapewnić połączenia kolejowe do miast, które obecnie takiej komunikacji nie mają.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
Posłuchaj
02:34 PR1_AAC 2020_07_29-06-37-53.mp3 Wygodniejsza i przyjemniejsza podróż. PKP Intercity odebrały zmodernizowane wagony (I.Kostyszyn/PR1)

Rzecznik prasowy PKP PLK Mirosław Siemieniec podkreśla, że głównym założeniem programu jest eliminacja wykluczenia komunikacyjnego, a tym samym zwiększenie atrakcyjności i możliwości rozwoju gospodarczego niektórych regionów kraju. Jak dodaje, celem jest połączenie miejscowości powyżej 10 tysięcy mieszkańców z miastami wojewódzkimi oraz rozbudowa infrastruktury kolejowej, która miejscami jest nieczynna.

ic 1200.jpg
Wygodniejsza i przyjemniejsza podróż. PKP Intercity odebrały zmodernizowane wagony

Celem programu Kolej Plus jest też poprawa warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów Polski. Program skierowany jest przede wszystkim do jednostek samorządu terytorialnego. Umożliwia on odbudowę, modernizację i przywracanie do życia tych torów kolejowych, które zostały zlikwidowane, ale też budowę nowych.

- Program pozwala też na inwestycje punktowe, np. budowę nowych przystanków czy łącznic kolejowych - wskazuje Mirosław Siemieniec.

Duża zachęta dla gmin

W programie 85 proc. wartości zaplanowanych inwestycji będzie finansowało państwo poprzez realizatora zadania - spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe. Pozostałe 15 proc. kosztów inwestycji to wkład własny samorządów. Zdaniem Adriana Furgalskiego z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR rozwiązanie, w którym to państwo dopłaca ogromną część funduszy, jest bardzo dobre.

- Te 85% wartości inwestycji to jest duża zachęta, nawet jeśli samorządy mają problemy finansowe w związku z pandemią koronawirusa. To są inwestycje na lata, samorządy doceniają znaczenie kolei, więc na pewno szybciej znajdą te brakujące 15% środków, niż gdyby miały znaleźć 100% pieniędzy na daną inwestycję - mówi ekspert.

Dzięki dużemu wkładowi finansowemu z budżetu państwa część inwestycji, która mogłaby być odkładana na lata, zostanie zrealizowana wcześniej.

Zgłoszenia samorządów w programie Kolej Plus, które wpłyną do 26 sierpnia, będą następnie ocenianie pod względem formalnym i na tej podstawie kwalifikowane do 2 etapu. Potem samorządy będą miały rok na przygotowanie wstępnych koncepcji - z zakresem i założeniami inwestycji, a także zapewnieniem finansowania. Prace budowlane mogą się zacząć w latach 2023-2024. Cały program jest przewidziany do 2028 r., do tego czasu powinny zakończyć się prace w całej Polsce.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, I.Kostyszyn, md

Zobacz więcej na temat: kolej infrastruktura POLSKA

Czytaj także

Rośnie liczba wakacyjnych przejazdów koleją. Podpowiadamy, jak zaplanować podróż

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 15:20
Podróżowanie koleją lubi prawie 70 proc. pasażerów – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Urząd Transportu Kolejowego. Szczególnie w wakacje, kiedy drogi do kurortów często się korkują, korzystny czas przejazdu oraz nowoczesny tabor mogą przyciągać do kolei. By podróż była przyjemna i szybka, warto ją wcześniej zaplanować. UTK podpowiada, jak to zrobić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gontarz: dzięki zapisom w tarczy antykryzysowej mogliśmy doraźnie pomóc przewoźnikom kolejowym

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 16:19
- Widzimy już tendencje wzrostowe, z których wynika, że pasażerowie przyzwyczajają się do sytuacji epidemicznej i wracają na kolej, więc mam nadzieję, że ubytek pasażerów z miesiąca na miesiąc będzie malał - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Gontarz z Biura Ministra Infrastruktury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolej bardziej dostępna. Ważny termin dla samorządów na zgłaszanie ofert

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 19:35
Jeszcze przez miesiąc, do 26 sierpnia, samorządy mogą zgłaszać propozycje zwiększenia dostępności kolei w szacowanym na 6,5 mld zł programie Kolej Plus - przypominają PKP Polskie Linie Kolejowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wygodniejsza i przyjemniejsza podróż. PKP Intercity odebrały zmodernizowane wagony

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 12:40
PKP Intercity wzbogaciły się o zmodernizowane wagony. Przewoźnik odebrał 83 takie wagony od bydgoskiej PESY, która prowadziła prace w kooperacji z zakładami remontowymi w Mińsku Mazowieckim. Wagony mają wszystkie udogodnienia, których potrzebują pasażerowie w czasie podróży. Wyposażone są w sieć WI – Fi, porty USB, a także gniazdka elektryczne.
rozwiń zwiń