X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"To eskalacja tlącego się od dawna konfliktu". Publicysta o działaniach wojennych w Górnym Karabachu

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 12:28
- To zamrożony konflikt, który tląc się od 1988 roku, pochłonął ponad 30 tys. ofiar i zwiastował trwały i krwawy rozkład ZSRR na Kaukazie - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko, publicysta "Nowej Konfederacji".
Starcia na spornych terenach Górskiego Karabachu.
Starcia na spornych terenach Górskiego Karabachu.Foto: PAP/EPA

Ministerstwo obrony Azerbejdżanu podało w poniedziałek, że walki z siłami Armenii toczyły się przez ostatnią noc i nadal trwają. Armeńskie wojsko ostrzeliwuje miasto Terter w Azerbejdżanie. Część tego miasta znajduje się pod kontrolą sił Górskiego Karabachu, separatystycznej enklawy ormiańskiej w Azerbejdżanie.

W Azerbejdżanie i w Armenii obowiązuje stan wojenny. Dodatkowo władze w Erywaniu ogłosiły powszechną mobilizację. Ministerstwo obrony Azerbejdżanu podało, że zdobyło część wsi w Górskim Karabachu, a prezydent tego kraju Ilham Alijew zapowiedział, że odzyska kontrolę nad całym separatystycznym regionem. Baku i Erywań informują, że w wyniku wymiany ognia są ofiary wśród żołnierzy i cywilów.

"Azerbejdżan mówi, że to jego terytorium"

Łukasz Kobeszko mówił w Polskim Radiu 24 o genezie konfliktu o tę niewielka górską enklawę zamieszkaną przez 150 tys. ludzi.

- Mamy do czynienia z dużą eskalacją. To zamrożony konflikt, który tląc się od 1988 roku, pochłonął ponad 30 tys. ofiar. To był konflikt, który zwiastował trwały i krwawy rozkład ZSRR na Kaukazie - przypomniał  publicysta "Nowej Konfederacji".

trump pap 1200 .jpg
Napięcia w Górskim Karabachu. Donald Trump zapowiada reakcję USA

Prowadzący audycję Ryszard Gromadzki pytał, dlaczego ten niewielki fragment terytorium, górska enklawa o pow. 14 tys. km kw., wywołuje tak wielkie emocje i międzynarodowy spór?

Dotyczy on muzułmańskiego Azerbejdżanu i chrześcijańskiej, prawosławnej Armenii (80 proc. ludności spornego terytorium to Ormianie), gdzie dominuje Kościół Orientalny.

- Azerbejdżan mówi, że to jego terytorium i przez to, że znajduje się pod obcą administracją, ponosi olbrzymie straty gospodarcze. Z drugiej strony - Armenia podkreśla kontekst kulturowo-cywilizacyjny. Przypomina, że mieszka tam przede wszystkim ludność chrześcijańska, ludzie, którzy jako jedni z pierwszych przyjęli chrześcijaństwo - tłumaczył Łukasz Kobeszko.

Czytaj również:

Unia Europejska i Stany Zjednoczone wezwały władze obu krajów do zaprzestania działań zbrojnych. Konflikt o Górski Karabach trwa od 1988 r., gdy ormiańska enklawa wchodząca w skład muzułmańskiej republiki Azerbejdżanu rozpoczęła działania na rzecz usamodzielnienia się, a po upadku ZSRR proklamowała niepodległość.

Posłuchaj

20:39 KOBESZKO.mp3 28.09.2020 Łukasz Kobeszko: konflikt o Górny Karabach tli się od 1988 roku. (Temat Dnia / Gość PR24)

W audycji także o rozwoju wypadków na Białorusi.

Więcej w nagraniu.

 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Łukasz Kobeszko ("Nowa Konfederacja")

Data emisji: 28.09.2020

Godzina emisji: 11.09

PR24/tb

Czytaj także

Konflikt o Górski Karabach. W Azerbejdżanie od dziś obowiązuje stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 07:00
Azerbejdżańska armia rozpoczęła operację zajmowania wsi w rejonie Górskiego Karabachu. Ogniem odpowiedziały oddziały wojsk samoobrony separatystycznej enklawy oraz regularne jednostki armeńskie. Władze w Baku i Erywaniu oświadczyły, że przygotowują się do wojny.
rozwiń zwiń