"To eskalacja tlącego się od dawna konfliktu". Publicysta o działaniach wojennych w Górnym Karabachu

- To zamrożony konflikt, który tląc się od 1988 roku, pochłonął ponad 30 tys. ofiar i zwiastował trwały i krwawy rozkład ZSRR na Kaukazie - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko, publicysta "Nowej Konfederacji".

2020-09-28, 12:28

"To eskalacja tlącego się od dawna konfliktu". Publicysta o działaniach wojennych w Górnym Karabachu

Ministerstwo obrony Azerbejdżanu podało w poniedziałek, że walki z siłami Armenii toczyły się przez ostatnią noc i nadal trwają. Armeńskie wojsko ostrzeliwuje miasto Terter w Azerbejdżanie. Część tego miasta znajduje się pod kontrolą sił Górskiego Karabachu, separatystycznej enklawy ormiańskiej w Azerbejdżanie.

W Azerbejdżanie i w Armenii obowiązuje stan wojenny. Dodatkowo władze w Erywaniu ogłosiły powszechną mobilizację. Ministerstwo obrony Azerbejdżanu podało, że zdobyło część wsi w Górskim Karabachu, a prezydent tego kraju Ilham Alijew zapowiedział, że odzyska kontrolę nad całym separatystycznym regionem. Baku i Erywań informują, że w wyniku wymiany ognia są ofiary wśród żołnierzy i cywilów.

"Azerbejdżan mówi, że to jego terytorium"

Łukasz Kobeszko mówił w Polskim Radiu 24 o genezie konfliktu o tę niewielka górską enklawę zamieszkaną przez 150 tys. ludzi.

- Mamy do czynienia z dużą eskalacją. To zamrożony konflikt, który tląc się od 1988 roku, pochłonął ponad 30 tys. ofiar. To był konflikt, który zwiastował trwały i krwawy rozkład ZSRR na Kaukazie - przypomniał  publicysta "Nowej Konfederacji".

REKLAMA

trump pap 1200 .jpg
Napięcia w Górskim Karabachu. Donald Trump zapowiada reakcję USA

Prowadzący audycję Ryszard Gromadzki pytał, dlaczego ten niewielki fragment terytorium, górska enklawa o pow. 14 tys. km kw., wywołuje tak wielkie emocje i międzynarodowy spór?

Dotyczy on muzułmańskiego Azerbejdżanu i chrześcijańskiej, prawosławnej Armenii (80 proc. ludności spornego terytorium to Ormianie), gdzie dominuje Kościół Orientalny.

- Azerbejdżan mówi, że to jego terytorium i przez to, że znajduje się pod obcą administracją, ponosi olbrzymie straty gospodarcze. Z drugiej strony - Armenia podkreśla kontekst kulturowo-cywilizacyjny. Przypomina, że mieszka tam przede wszystkim ludność chrześcijańska, ludzie, którzy jako jedni z pierwszych przyjęli chrześcijaństwo - tłumaczył Łukasz Kobeszko.

Czytaj również:

Unia Europejska i Stany Zjednoczone wezwały władze obu krajów do zaprzestania działań zbrojnych. Konflikt o Górski Karabach trwa od 1988 r., gdy ormiańska enklawa wchodząca w skład muzułmańskiej republiki Azerbejdżanu rozpoczęła działania na rzecz usamodzielnienia się, a po upadku ZSRR proklamowała niepodległość.

Posłuchaj

Posłuchaj

28.09.2020 Łukasz Kobeszko: konflikt o Górny Karabach tli się od 1988 roku. (Temat Dnia / Gość PR24) 20:39
+
Dodaj do playlisty

W audycji także o rozwoju wypadków na Białorusi.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: Łukasz Kobeszko ("Nowa Konfederacja")

REKLAMA

Data emisji: 28.09.2020

Godzina emisji: 11.09

PR24/tb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej