"Pełne współdziałanie". Ekspert o strategii postępowania w sytuacjach kryzysowych  

- Gdy są opracowane scenariusze postępowania, każdy podmiot, instytucja czy człowiek, wie, w którym miejscu się znajduje, co ma robić. Skutkiem tego jest pewność działania i zaufanie do władzy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. dr hab. inż. Bogdan Kosowski, ekspert ds. zarządzania w kryzysie (Katedra Bezpieczeństwa Narodowego UJ, Instytut nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych).

2020-11-05, 15:05

"Pełne współdziałanie". Ekspert o strategii postępowania w sytuacjach kryzysowych  

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że dziś do szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym trafi pierwszy pacjent z koronawirusem. Premier dodał, że we wszystkich województwach powstają kolejne placówki do walki z SARS-CoV-2.

Powiązany Artykuł

maska źle shutterstock_1677852019 1200.jpg
Prof. Boroń-Kaczmarska: jesteśmy w połowie pandemii, warto przyswoić zasady bezpiecznego funkcjonowania

Prof. Bogdan Kosowski wyjaśniał, że zarządzanie w sytuacji kryzysowej jest oparte na pełnym współdziałaniu nie tylko jednostek bezpieczeństwa publicznego, ale również podmiotów prywatnych i obywateli. - To od nas zależy, w jakim stopniu i jak szybko zadziałamy, zminimalizujemy straty. Dopiero później wchodzą do działania służby ratownicze - zaznaczył.

- W każdym przypadku dążymy do minimalizacji start, materialnych bądź ludzkich. To zależy zarówno od efektywności instytucji bezpieczeństwa publicznego, jak i naszych działań - podkreślał ekspert.

Gość audycji zwracał uwagę na potrzebę przygotowania planów działania, które będą swoim zakresem obejmowały możliwe zdarzenia, uwzględniających także okoliczności, których szczegółów nie jesteśmy w stanie określić. - Należy przewidywać, co się może stać, kształtować modele rozwoju sytuacji. Możemy wtedy się przygotować. Strategie cząstkowe lub plany możemy później modyfikować, ale mamy element wiedzy o tym, co może nas spotkać, jakimi dysponujemy siłami czy środkami. Przy takim podejściu możemy stworzyć element strategicznego podejścia - wyjaśniał.

REKLAMA

Posłuchaj

05.11.2020 prof. dr inż. Bogdan Kosowski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 21:45
+
Dodaj do playlisty

Docelowo na Stadionie Narodowym ma być 1200 łóżek dla pacjentów covidowych, z czego 100 przystosowanych do intensywnej terapii. Podczas jednej zmiany nad zdrowiem pacjentów będzie czuwać 250 osób - 25 lekarzy, 80 pielęgniarek, 25 ratowników medycznych oraz 120 opiekunów. 

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. dr hab. inż. Bogdan Kosowski

Data emisji: 05.11.2020

Godzina emisji: 14.06

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej