"Przywrócić nadzieję". Dziś obchodzimy XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w porozumieniu z Konferencją Episkopatu Polski po raz dwunasty organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku Dzień Solidarności pod hasłem "Przywrócić nadzieję" poświęcony jest dramatowi ludności Republiki Środkowoafrykańskiej (RŚA).
2020-11-08, 13:11
To potrzebujące państwo, w którym od ośmiu lat trwają ataki i przemoc, a ofiarami często są kobiety i dzieci. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Artur Miziński podkreślił potrzebę więzi między potrzebującymi ludźmi na całym świecie.
Powiązany Artykuł
Niedziela 8.11.2020 - zapraszamy do wysłuchania homilii
- Włączmy się wszyscy w ten Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Otwórzmy nasze chrześcijańskie serca na braci, którzy są w potrzebie. Starajmy się, na miarę naszych możliwości, świadczyć im pomoc w różnych wymiarach, także w wymiarze materialnym. A więź duchowa, modlitwa wzajemna niech będzie wołaniem do Tego, który jest Panem dziejów, aby los nasz się odmieniał i stawał się coraz bardziej godny, dzięki naszej współpracy z Bożą Łaską, jako tych, którzy są powołani do świętości - podkreśla hierarcha.
Posłuchaj
Pomoc dla prześladowanych
Dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło, wyjaśnia, że pomagając ludności Republiki Środkowoafrykańskiej, pomniejszamy panującą tam biedę materialną i intelektualną. - Panuje tam wielkie ubóstwo, które wynika również z tego, że ci ludzie są niewykształceni. 60 proc. dzieci nie ma możliwości regularnego uczęszczania do szkoły. Jest bardzo niski poziom edukacji. Jest tylko jeden uniwersytet. Lekarz kończący w stolicy tą uczelnię, nie mający żadnej konkurencji w kraju, wychodzi z wiedzą na poziomie naszej pielęgniarki po szkole pielęgniarskiej - wyjaśnia ksiądz dyrektor PKWP.
- Polacy to jedyny naród, który na tak wielką skalę, pomaga prześladowanym chrześcijanom na świecie - dziękuje za okazaną pomoc ks. prof. Waldemar Cisło.
REKLAMA
- Państwo jako członkowie Kościoła polskiego mogą być dumni z tego wsparcia. Z Iraku, Syrii i wielu innych państw płyną do mnie słowa wdzięczności, kiedy prześladowani ludzie mówią: "Ojcze, dziękuj Polakom, bo my tego osobiście nie możemy zrobić" - podkreśla duszpasterz.
Arcybiskup Bangi z Republiki Środkowoafrykańskiej ksiądz kardynał Dieudonné Nzapalainga wyraził wdzięczność Polakom za dotychczasowe wsparcie oraz prośbę o kontynuację pomocy.
Powiązany Artykuł
Głód na świecie: czy ten problem można rozwiązać?
- To jest kraj przeżywający trudności, pozbawiony środków do godziwego życia, ale dzięki wsparciu PKWP, dzięki szczególnie naszym braciom i siostrom z Polski, wiemy, że wiele dzieci pójdzie do szkoły, wielu chorych będzie mogło otrzymać lekarstwa. Wiemy też, że wiele osób będzie mogło odnaleźć innych, aby móc się z nimi skontaktować. Oby Pan was błogosławił, oby Pan dodał wam ufności, oby Pan umocnił was i wasze dzieła. I niech Pan stokrotnie odda wam za pomoc, jaką nam okazujecie. Niech Bóg was błogosławi! - zaznacza hierarcha.
Każdy może pomóc
Od roku 2012 w Republice Środkowoafrykańskiej trwają walki w całym kraju, w wyniku których ponad 625 tys. osób zostało przesiedlonych, głównie kobiet i dzieci. Kilka tysięcy dzieci zmuszonych zostało do dołączenia do ugrupowań zbrojnych. Wzrasta także przemoc seksualna wobec dziewcząt.
REKLAMA
W niedzielę (8.11) o godz. 17.00 w Poznaniu w kościele jezuitów odbędą się modlitwy w intencji prześladowanych. Akcję można wspierać, wysyłając SMS na numer 72405 o treści RATUJE. Koszt smsa to 2 zł plus VAT (2,46 zł. brutto).
Informacje o innych formach pomocy można znaleźć TUTAJ.
jp
REKLAMA