Wiceszef MSZ: nasz rząd nie zgodzi się na wiązanie budżetu UE z praworządnością

2020-11-12, 09:00

Wiceszef MSZ: nasz rząd nie zgodzi się na wiązanie budżetu UE z praworządnością
Marcin Przydacz. Foto: Foto: Marcin Dławichowski/IAR

- Na pewno nie zgodzimy się na żadne rozwiązania, które miałyby wiązać alokowanie środków europejskich, pochodzących również z polskiego budżetu, z arbitralnym sposobem uzależniania ich przez kogoś od czyjejś decyzji politycznej - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Merkel, von der Leyen i Sassoli zaapelowali w środę o przyjęcie budżetu UE. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę rozwiązania w tej sprawie.

Posłuchaj

Marcin Przydacz: nie będzie naszej zgody na wiązanie budżetu z praworządnością (24 Pytania/Rozmowa Poranka) 11:00
+
Dodaj do playlisty

Z kolei Viktor Orban skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

Powiązany Artykuł

ue przywódcy en 1200.jpg
Merkel, von der Leyen i Sassoli zaapelowali o przyjęcie budżetu UE

"Kierunki UE może zmieniać tylko Rada Europejska"

Wiceminister spraw zagranicznych przypominał w Polskim Radiu 24, że traktaty, jako prawo pierwotne, stanowią fundament funkcjonowania Unii Europejskiej. - Jeśli ktoś może zmieniać w sposób zasadniczy kierunki polityki Unii Europejskiej, to jest to Rada Europejska, czyli wszystkie kraje członkowskie, głosując jednocześnie - tłumaczył.

Marcin Przydacz wskazywał, że kwestia praworządności jest uregulowana w artykule 7. traktatu i to jedyna podstawa do badania praworządności w jakimkolwiek kraju Unii Europejskiej. - Jednak sam traktat nie definiuje, co ta praworządność miałaby oznaczać i kto miałby ją oceniać - podkreślał.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia 24 zwracał uwagę na brak podstaw prawnych do wiązania budżetu z praworządnością. - Nie ma podstawy interpretacyjnej do określania naruszalności czy nienaruszalności praworządności - mówił.

- To, co uzgodniła prezydencja niemiecka z instytucjami europejskimi, jest tylko projektem rozporządzenia, który będzie mógł być modyfikowany - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Stanisław Janecki
Gość: Marcin Przydacz (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 12.11.2020
Godzina emisji: 07.16

ks

Polecane

Wróć do strony głównej